ALARM PRZECIWPOWODZIOWY w powiecie bielskim

1 miesiąc temu

godz. 11:15

W niedzielę rano ewakuowano mieszkańców Domu dla Dzieci "Na Lipowcu" w Czechowicach-Dziedzicach. To placówka, którą zawiaduje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej. W domu zamieszkuje na co dzień 14 nieletnich. Wszyscy ewakuowani trafili do drugiej naszej placówki - przy ul. Legionów.
Wylał potok Świerkówka, woda zalała piwnicę prawie po sufit! W środku był samochód. Do budynku nie ma dojścia z powodu wody.

godz. 10:50

W terenie działali/działają strażacy bielskiej PSP oraz wszystkich jednostek OSP z terenu powiatu bielskiego. Jest także wsparcie z zewnątrz. Z PSP są to jednostki z: Żywca, Jaworzna, Bytomia, Zabrza, Łaz i Katowic. W terenie używane są łodzie z JRG Dąbrowa Górnicza, Mikołów, Lubliniec i Katowice. Ogromnym wsparciem są zastępy OSP z: Międzybrodzia Bialskiego, Pietrzykowic, Gilowic, Lipowej, Łękawicy, Sporysza, Wieprza i Łodygowic.
W terenie działają także Wojska Obrony Terytorialnej, wyposażone w łodzie.

godz. 10:20

Do godz. 9:30 bielscy strażacy interweniowali ok. 1400 razy na terenie powiatu i miasta Bielsko-Biała. Od godz. 4:00 obowiązuje alarm powodziowy w powiecie bielskim.
Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej w tej chwili trwa wzmacnianie wałów na granicy gmin Bestwina i Wilamowice przy ujściu potoku Łękawka do rzeki Wisły, gdzie woda przebiera górą wału.
Starosta Andrzej Płonka i członek zarządu powiatu Bartłomiej Fajfer ze sztabu kryzysowego w bielskiej straży pożarnej wyjechali ponownie w teren. Nie wszędzie da się dojechać w związku z zalanymi drogami.

godz. 7:20

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszony w powiecie bielskim.

Ok. 900 zdarzeń odnotowali bielscy strażacy w powiecie bielskim w związanych z nawalnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. To statystyka do godz. 6:00 rano.

W sobotę były dwie fale intensywnego deszczu. Pierwsza w godzinach ok. 10.00 - 19.00, kiedy strażaków wzywano blisko 200 razy, głownie na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, Bestwina oraz Jasienica. To przede wszystkim działania takie jak: udrożnianie przepustów drogowych, pompowanie wody i zabezpieczanie zalewanych posesji. Wśród  najpoważniejszych zdarzeń m.in.:

  • zalany budynek szkoły podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach oraz Ligocie,
  • zalanie dróg gminnych m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, Międzyrzeczu Dolnym, Bestwinie, Ligocie, Łazach oraz Roztropicach,

Druga fala intensywnego deszczu wystąpiła tuż po północy. Strażacy cały czas walczą z jej skutkami. Tylko do 6:00 rano w powiecie bielskim było ponad 700 interwencji.

Wśród najpoważniejszych zdarzeń w powiecie bielskim m.in.:

  • wypompowywanie wody z terenu oczyszczalni ścieków w Czechowicach-Dziedzicach ul. Czysta,
  • zalanie domu dziecka w Czechowicach-Dziedzicach ul. Lipowska - ewakuacja młodzieży,
  • ewakuacja mieszkańców m.in. z rejonu ul. Wodnej oraz Grabowiec w Czechowicach-Dziedzicach, Międzyrzecza Dolnego, Dankowic (ul. Graniczna).

W związku z dużą liczbą interwencji o godz. 1:00 w nocy (15.09.2024r.) w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej został zawiązanych sztab. W sztabie oprócz Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Romana Marekwicy, znalazł się również prezydent  Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta bielski Andrzej Płonka oraz przedstawiciele zarządzania kryzysowego z miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Na stanowisku kierowania bielskiego komendanta PSP w Bielsku-Białej są również Bartłomiej Fajfer, członek Zarządu Powiatu oraz przedstawiciele powiatowego zespołu ds. zarządzania kryzysowego: Marek Rączka i Tomasz Otrząsek z wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

godz.6:15

Starosta Płonka oraz inni przedstawiciele powiatowego zespołu ds. zarządzania kryzysowego monitorują sytuację na bieżąco ze stanowiska kierowania w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. "Trudno powiedzieć, gdzie jest najgorzej. Wszędzie jest fatalnie"- mówi samorządowiec. 

Do godziny. 6:00 rano strażacy interweniowali 705 razy na terenie powiatu bielskiego. Najgorzej wygląda sytuacja w czechowickiej gminie oraz w gminie Jasienica. 

W związku z trudną sytuacją, spowodowaną nawalnymi opadami deszczu starosta bielski Andrzej Płonka ogłosił alarm przeciwpowodziowy, który obowiązuje od godz.4:00 rano. 

Idź do oryginalnego materiału