Bądź czujny! Czadu nie widać!

3 godzin temu

Pod koniec listopada wprowadzono obowiązek stosowania urządzeń, których zadaniem jest wykrycie pożaru oraz tlenku węgla. Dlaczego wprowadzone przepisy są tak ważne? Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: ponieważ chodzi o ludzkie zdrowie i życie.

Sezon grzewczy trwa. Wiąże się z nim dłuższe przebywanie w pomieszczeniach, w których okna są szczelnie pozamykane. Uruchamiane są urządzenia grzewcze, które są źródłem zagrożenia pożarowego. Przez źle użytkowane lub niesprawne urządzenia można zatruć się niebezpiecznym gazem, jakim jest tlenek węgla.

Jak powstaje czad?

– W wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. (…) Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, iż tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu – czytamy na stronie Państwowej Straży Pożarnej.

Ciąg dalszy pod zdjęciem

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza czujki w każdym domu.

Czujki tlenku węgla oraz dymu będą obowiązywać już od 23 grudnia 2024 r. dla nowych inwestycji. W istniejących domach i mieszkaniach czujki będą wymagane od 1 stycznia 2030 r., a w hotelach od 30 czerwca 2026 r.

§ 1. 4.3. rozporządzenia mówi o tym, iż pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzące w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL, należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej urządzeń elektrycznych do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych. Przepisu ust. 3 nie stosuje się w przypadku, gdy proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, a także gdy spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.

Całe rozporządzenie dostępne jest dziennikustaw.gov.pl/D2024000171601.pdf


Jak ustrzec się przed zatruciem czadem

– Dokonuj cyklicznych, okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i przewodów kominowych
– Uchylaj okno gdy korzystasz z pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej czy węglowej
– Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
– użytkuj tylko sprawne urządzenia
– Wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania
– Rozmieść czujniku czadu i dymu nie czekając na obowiązujące terminy.

/jp/

Grafiki: Państwowa Straż Pożarna, Czad i ogień – MSWiA

Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec



Idź do oryginalnego materiału