Chcą zamknąć najsłynniejszy hotel w Warszawie. Obiekt stanowczo odpowiada urzędnikom

3 godzin temu
Dawny Marriott w Warszawie ma za sobą kilka trudnych miesięcy. Najpierw zakończył współpracę ze słynną marką, co skończyło się koniecznością pełnego rebrandingu i stworzeniem nowego systemu rezerwacji. Teraz pod górkę robią mu mazowieccy urzędnicy.


Dawny Marriott w Warszawie to chyba jeden z najsłynniejszych budynków w centrum miasta. Choć międzynarodowa sieć wycofała się ze stolicy, a obiekt zmienił nazwę na Hotel Warsaw Presidential, to stara nazwa przez cały czas jest żywa pośród mieszkańców Warszawy.

Jak podaje "Super Express", urząd marszałkowski chce, żeby obiekt został zamknięty i przestał obsługiwać gości. Powodem mają być problemy z systemem przeciwpożarowym, które podobno ciągnął się od 2016 roku. Hotel jasno zaprzecza tym podejrzeniom i zapowiada odwołanie od decyzji.

Hotel Warsaw Presidential do zamknięcia? Chce tego urząd marszałkowski


Jak podają dziennikarze, obiekt od 2016 roku miał mieć problemy z systemem przeciwpożarowym. Nieprawidłowością miał być brak "rozwiązań technicznych zabezpieczających przed zadymieniem przedsionków pożarowych".

W decyzji komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie było zaznaczone, iż "wskutek niezapewnienia przez występujące w obiekcie warunki techniczne możliwości ewakuacji, budynek uznano za zagrażający życiu". Marriott i właściciel obiektu spółka LIM Center latami zapowiadały, iż wprowadzą ulepszenia, a system zostanie usprawniony.

Teraz jednak urząd marszałkowski przesłał obiektowi pismo, w którym wzywa do zaprzestania świadczenia usług hotelarskich, czyli tak naprawdę do zamknięcia obiektu. Nakaz wydał 27 stycznia 2025 roku dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Paweł Martofel.

Jaki jest powód tej decyzji? Wg. urzędnika Hotel Warsaw Presidential "nie przedłożył przed urzędem dokumentu (pozytywnej, bezwarunkowej opinii miejscowego Komendanta Straży Pożarnej), który potwierdzałby spełnienie warunku określonego w opinii Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie z dnia 15 listopada 2024 roku".

Dawny Marriott zaprzecza i zapowiada odwołanie do ministerstwa


Z obiektem skontaktowała się "Rzeczpospolita". W oświadczeniu przesłanym redakcji obiekt poinformował, iż posiada odpowiednie zezwolenia podpisane przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy. Dokument miał zostać wydany 15 listopada 2024 roku.

"Zapewniamy, iż Warsaw Presidential Hotel działa w sposób niezakłócony, zgodnie z prawem i spełnia wymogi bezpieczeństwa" – przekazano w oświadczeniu. "W szczególności nasz obiekt wyposażony jest w nowoczesne systemy przeciwpożarowe, w tym całodobowy system wykrywania zagrożeń pożarowych. Decyzja Marszałka Województwa Mazowieckiego została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zostanie we właściwym trybie uchylona" – dodano.

Na odwołanie się od decyzji urzędników hotel ma dwa tygodnie od daty otrzymania postanowienia. Dodajmy, iż mimo niekorzystnej opinii obiekt przez cały czas obsługuje podróżnych.

Idź do oryginalnego materiału