Świadczenie ratownicze przysługuje za służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) i nie tylko. Dodatku tego nie wypłaca jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to nie ten urząd zajmuje się przyjmowaniem wniosków. W nowym roku warto pamiętać także o zmianie zasad przyznawania świadczenia. Może to oznaczać, iż pieniądze trafią do większej grupy seniorów.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]
Świadczenie ratownicze dla strażaków OSP - dodatek do emerytury. Od 2025 roku zmieniły się zasady
Poza strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej świadczenie ratownicze przysługuje również osobom służącym w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Otrzymać je można po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn. Ponadto wymagane jest, aby osoba starająca się o dodatek miała odpowiednio długi okres czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych. Wynosi on:
20 lat dla kobiet,
25 lat dla mężczyzn.
Zobacz też: Część seniorów pożegna się z emeryturą bez podatku. Te osoby utracą zwolnienie
Portal Infor informuje jednak, iż od 1 stycznia 2025 roku rozszerzono prawo do świadczenia ratowniczego oraz definicję czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych o uczestnictwo w szkoleniach lub ćwiczeniach. Oznacza to, iż wspomniane okresy mogą od dzisiaj dotyczyć czynnego udziału w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach. Jako czynne uczestnictwo rozumiane jest bezpośrednie branie udziału w akcji co najmniej raz w roku. Co ważne, nie wymaga się przy tym zachowania ciągłości lat. Jakie kwoty wchodzą tu zatem w grę?
Wniosek o dodatek do emerytury dla strażaków-ochotników. W niektórych sytuacjach potrzebni mogą być świadkowie
Wysokość świadczenia ratowniczego została ustalona na 200 złotych, ale dodatek co roku podlega waloryzacji i w tej chwili wynosi 258 złotych. Jednocześnie portal Infor podkreśla, iż wskaźnik waloryzacji w tym roku ma wynieść 5,82 proc. jeżeli prognozy te się sprawdzą, świadczenie ratownicze wzrośnie do 273 złotych. Środki są wypłacane dożywotnio przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), do 15. dnia każdego miesiąca, począwszy od miesiąca przyznania świadczenia.
Aby otrzymać świadczenia, należy złożyć wniosek do adekwatnego komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, który decyduje o przyznaniu dodatku. najważniejsze przy tym jest dołączenie dokumentów potwierdzających okresy pełnienia służby. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi przypomina, iż w przypadku braku dokumentacji wymagane będzie pisemne oświadczenie trzech świadków, z czego co najmniej jedna osoba powinna pełnić wcześniej funkcję publiczną lub być zatrudniona w urzędzie zajmującym się obsługą organów administracji samorządowej.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.