Część Głogowa pod wodą. "Sytuacja trudna, ale stabilna"

1 dzień temu
Zdjęcie: Mieszkańcy obserwują stan Odry w Głogowie Źródło: PAP / Maciej Kulczyński


Woda dostała się m.in na ulice i posesje w Krzepowie, do budynku Neptuna oraz na głogowski Plac Festynowy – podały służby.


W niedzielę ok. godz. 14 fala kulminacyjna dotarła do powiatu głogowskiego. Stan Odry wynosił 687cm i według prognoz, poziom nie powinien podnieść się o więcej, niż kilka centymetrów.


"Woda dostała się m.in na ulice i posesje w Krzepowie, do budynku Neptuna (odcinając również dojazd), na głogowski Plac Festynowy, w Parku Piastowskim nad Strumykiem Sępolno, wybiły także studzienki na Ostrowie Tumskim" – podaje profil 112 Polkowice. W Głogowie zalane zostały także linie kolejowe.


facebook


Na miejscu, oprócz mieszkańców i wolontariuszy, obecne są liczne służby – około 200 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP Głogów – cały stan służbowy, Kompania z Woj. Pomorskiego GRYF, z Wielkopolski); około 400 strażaków ochotnicy z terenu Powiatu Głogowskiego, Powiatu Polkowickiego, Wojewódzki Obwód Operacyjny Milicz, Wojewódzki Obwód Operacyjny Oleśnica; 500 żołnierzy jednostek sił zbrojnych z różnych części kraju.


Doszło do cofki


Służby podają, iż w tej chwili najtrudniejsza sytuacja jest na rzece Czarna, która wpada w Głogowie do Odry. – Tam nastąpiła cofka z Odry. Podtopione jest osiedle Krzepów, podtopionych jest tam kilka domów – przekazał zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Głogowie kapitan Tomasz Michalski. Powiedział, iż na osiedlu podstawiono autobus dla osób, które chciały się ewakuować. – Nikt z tego nie skorzystał, część została, a część mieszkańców opuściła domy i poszła do przyjaciół lub rodziny – zaznaczył.


Trudna sytuacja jest także na ul. Krzywej w podgłogowskiej miejscowości Przedmoście. – Tam mieszkańcy byli przygotowani, starosta wezwał do samoewakuacji. To są tereny zalewowe rzeki Czarna – opisał Tomasz Michalski.


Strażak zwrócił uwagę, iż tereny podtopione w wyniku cofki do rzeki Czarna były też pod wodą podczas powodzi w 2010 i 1997 r. Maksymalny poziom wody na Odrze na wodowskazie w Głogowie odnotowano w 1997 r. – 712 cm.


Czytaj też:Tusk słusznie uspokajał ws. powodzi? Hydrolog: Prognozy były widoczne w okolicach wtorkuCzytaj też:"Mamy ciągle te sytuacje". Tusk o walce z powodzią
Idź do oryginalnego materiału