Sezon grzewczy niesie ze sobą wzrost ryzyka pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Strażacy apelują o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i zakup czujek dymu i czadu, które mogą zapobiec tragedii. W ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” przypominają, jak uchronić się przed zagrożeniem.
W okresie jesienno-zimowym, kiedy trwa sezon grzewczy, wzrasta ryzyko powstania pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych czy gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, który charakteryzuje się tym, iż jest niewidoczny i bezwonny.
Straż pożarna przez cały rok dba o bezpieczeństwo mieszkańców, natomiast w okresie intensywniejszego użytkowania urządzeń grzewczych, strażacy częściej ostrzegają o zagrożeniach powstających w tym okresie i przypominają o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa.
„Od 1 stycznia w całym kraju strażacy interweniowali ponad 20 tysięcy razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1430 osób odniosło obrażenia, niestety prawie 180 osób straciło życie. W tym samym okresie, od początku tego roku, strażacy brali udział w ponad 3300 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których około 900 osób uległo podtruciu, niestety prawie 30 osób straciło życie”.