„To zdjęcie przejdzie do historii” – tak brzmi podpis pod fotografią, która ma przedstawiać wycieńczonych pracą strażaków. Zdjęcie spotkało się z pozytywnym przyjęciem w mediach społecznościowych. Pojawiły się jednak komentarze sugerujące, iż to grafika stworzona przez sztuczną inteligencję. Jaka jest prawda?
Ależ to się rozprzestrzenia!
Wpis z fotografią strażaków został opublikowany na Facebooku 24 września 2024 roku. Do 2 października 2024 roku post zdobył ponad 60 tysięcy reakcji, 3 tysiące komentarzy i 7 tysięcy udostępnień.
Wiele osób uznało fotografię za autentyczną. „Wygląda to realnie”, „jesteście wspaniali”, „po ciężkiej pracy należy się odpoczynek” – pisali internauci. Niektórzy zasugerowali jednak, iż zdjęcie mogło zostać stworzone przez sztuczną inteligencję. „Wspaniałe AI”, „wygląda jak AI”, „zdjęcie AI przejdzie do historii?” – komentowali.
Fotografię udostępnił m.in. Jan Warzecha, poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jego post zyskał ponad tysiąc reakcji oraz około 200 komentarzy. Zdjęcie pojawiło się też na koncie Tomasza Friedlandera, działacza charytatywnego. Obydwaj mogą pochwalić się sporą grupą odbiorców – u Friedlandera sięgająca pułapu kilkunastu, a u Warzechy kilkudziesięciu tysięcy obserwujących.
Inne wozy i mundury
Pierwszym podejrzanym elementem zdjęcia, który rzuca się w oczy, jest pojazd. W Polsce korzysta się z innych modeli wozów strażackich niż ten. Ich fotografie znajdziemy na oficjalnej stronie Państwowej Straży Pożarnej oraz stronie rządowej poświęconej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Inne jest też umundurowanie polskich strażaków. W październiku 2021 roku weszło w życie rozporządzenie, które zmieniło dotychczasowy wygląd tych mundurów. Na wygenerowanym przez AI zdjęciu widnieją ciemne kurtki, podczas gdy te noszone w tej chwili są w innym kolorze. Dokładny opis wszystkich elementów ubioru jest opublikowany na stronie internetowej Państwowej Straży Pożarnej. Został też opisany w regulaminie Ochotniczej Straży Pożarnej. Co więcej, w Internecie jest mnóstwo zdjęć przedstawiających strażaków pracujących przy tegorocznej powodzi. Przyglądając się im, można zauważyć odmienny niż na fotografii z posta strój.
Zbyt natężone kolory
Fotografię dołączoną do opisywanego w tym artykule posta wyróżnia także przerysowanie i nienaturalne natężenie kolorów. Przyglądając się jej, można zauważyć też błędy dotyczące ludzkiej anatomii. Pośród strażaków porozrzucane są nogi, których właściciela próżno jest szukać.
To wygenerowany obrazek!
Choć niektórzy internauci uznali zdjęcie za autentyczne, viralowa fotografia przedstawiająca odpoczywających strażaków jest dziełem sztucznej inteligencji. AI nie odwzorowało odpowiednich mundurów i wozów strażackich. Popełniło też błędy w zakresie ludzkiej anatomii. Sztuczną inteligencję zdradził również styl – zbytnie natężenie kolorów i przerysowanie. Na tej podstawie można stwierdzić, iż grafika z opisywanego posta nie jest prawdziwym zdjęciem.