Ewakuowano dzieci, układano worki z piaskiem na potokach. Najgorsze jednak nas ominęło

5 godzin temu

Ponad 40 interwencji zanotowali minionej nocy strażacy z Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Od północy jednak nowych zgłoszeń nie było. Wcześniej podjęto decyzję o prewencyjnej ewakuacji dzieci oraz młodzieży przebywających na obozach pod namiotami w rejonie Dębowca, w Bierach oraz Porąbce. Prewencyjnie rozwożono worki z piaskiem. W działaniach uczestniczyły łącznie 63 zastępy PSP i OSP, to blisko 300 strażaków, którzy wspierani byli przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Minionej doby, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na terenie Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego prowadzono głównie działania o charakterze prewencyjnym. Strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej koncentrowali się na zabezpieczaniu najbardziej zagrożonych rejonów oraz udrażnianiu cieków wodnych.

W Bielsku-Białej zabezpieczano workami z piaskiem newralgiczne miejsca, w których w przeszłości dochodziło do lokalnych podtopień. Działania prowadzone były m.in. w rejonie: ul. Sejmowej (Potok Kromparek), ul. Nad Potokiem oraz ul. Kochanowskiego (Potok Starobielski) i ul. Konwaliowej (Potok Krzywa).

W kilkunastu lokalizacjach, głównie na wniosek mieszkańców, druhowie OSP dostarczali worki z piaskiem na prywatne posesje zamieszkiwane przez osoby starsze lub niepełnosprawne, gdzie istniało ryzyko zalania. W kilku punktach miasta udrażniano przepusty drogowe, usuwano z koryt rzek i potoków konary oraz zalegające gałęzie. Z uwagi na pogarszającą się sytuację pogodową, w Bielsku-Białej od godziny 21.00 ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Na terenie powiatu bielskiego również prowadzono intensywne działania mające na celu zabezpieczenie przed napływem wód opadowych. W Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Wierzbowej (rejon rzek Iłownica i Wapienica), rozłożono worki z piaskiem oraz rękawy przeciwpowodziowe o łącznej długości 1500 metrów. Przy ul. Ligockiej (rzeka Wapienica) wzmocniono wały przeciwpowodziowe workami z piaskiem, natomiast przy ul. Wodnej zainstalowano pompę, która odpompowywała wodę ze zbiornika retencyjnego.

Również w powiecie strażacy dostarczali worki z piaskiem do gospodarstw zamieszkałych przez osoby starsze, a także oczyszczali przepusty i cieki wodne z zalegających śmieci i gałęzi. W gminie Jasienica został powołany lokalny sztab kryzysowy, który monitorował sytuację hydrologiczną i podejmował stosowne działania zabezpieczające. Na terenie powiatu bielskiego pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone o godz. 20.00.

Łącznie odnotowano 42 interwencje, z czego wszystkie miały miejsce do północy. W działaniach uczestniczyło łącznie 63 zastępy straży pożarnej – 15 z Państwowej Straży Pożarnej oraz 48 z Ochotniczej Straży Pożarnej. Łącznie zaangażowanych było 289 strażaków. W działaniach wspierających uczestniczyło także 35 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na polecenie Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach, z uwagi na prognozowane zagrożenie hydrologiczne, podjęto decyzję o prewencyjnej ewakuacji dzieci i młodzieży przebywającej na obozach pod namiotami. Uczestnicy zostali przeniesieni do bezpiecznych budynków. Ewakuowano cztery obozowiska: dwa zlokalizowane pod Dębowcem, jedno w Bierach oraz jedno w Porąbce.

Idź do oryginalnego materiału