Ile spalić, ile zachować?

2 tygodni temu

Świdermajery – opisywane w wierszach i grające w filmach – są symbolem Wawra i okolic Otwocka. Niestety od dłuższego już czasu świdermajery padają ofiarą „tajemniczych” pożarów.

Ile spalić, ile zachować. Przyszłość świdermajerów

22 października 2024 r. w Kinokawiarni Stacja Falenica odbyła się debata „Ile spalić, ile zachować. Przyszłość świdermajerów”. Niestety nazwa debaty okazała się złowieszcza. Dzień wcześniej spalił się bowiem świdermajer przy ul. Brzostowskiej 33 w Falenicy.

Działania gaśnicze mogły odbyć się tylko z zewnątrz ze względu na niestabilną konstrukcję budynku. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana.

Mieszkańcy są w sprawie pożaru podzieleni.

– Ale to trzeba odbudować i zakaz budowy innego budynku niż ten co spłonął w każdym wymiarze kubatury. – Dziwna sytuacja. – Na co to komu? – Za późno na ratunek, czas był po wykwaterowaniu ostatnich mieszkańców – czytamy na Facebooku.

Pożar świdermajera przy ul. Brzostowskiej 33 w Falenicy udowodnił, iż świdermajery i potrzeba zadbania o nie to zagadnienie ważne i aktualne, by nie powiedzieć – palące – czytamy w komunikacie Urzędu Dzielnicy Wawer podsumowującym debatę.

W trakcie spotkania omawiano plany dotyczące świdermajerów. Omawiane były działania popularyzujące zabudowania, w tym spotkania z cyklu „Domy otwarte”, spacery czy przystanki autobusowe w stylu świdermajer w Wawrze.

Świdermajery są łącznikiem między tym, jaki Wawer kiedyś był i jak funkcjonował, a nowymi mieszkańcami. Ludźmi, którzy tu mieszkają od lat i napływowymi. Dla wawerczyków jest to świadectwo kultury. Mieszkańcy innych dzielnic często szukają takiego wspólnego mianownika, który by ich spajał, tworzył społeczeństwo obywatelskie. My ten łącznik już mamy, to nas wyróżnia – powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy, a prywatnie mieszkaniec Wawra.

– (…) Nie ochronimy wszystkiego, ale im więcej działań, im więcej rozmów, im więcej entuzjazmu, im więcej zaangażowanych ludzi, tym więcej będziemy w stanie osiągnąć (…) – dodał Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

/om/

Foto: wikimedia.org/H. Piątkowski, H. Dobrzycki (Andriolli), Google Maps, BSKZ, wikimedia.org

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje



Idź do oryginalnego materiału