Jak powstaną schrony i wzmocni się obrona cywilna?

4 godzin temu
Polska podjęła bezprecedensowe kroki w celu wzmocnienia bezpieczeństwa obywateli. W ramach nowo przyjętego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025 - 2026, cały kraj zostanie objęty kompleksowymi działaniami mającymi na celu zwiększenie odporności na zagrożenia. Inicjatywa ta, będąca efektem współpracy administracji centralnej, samorządów terytorialnych oraz Państwowej Straży Pożarnej, koncentruje się na kilku kluczowych obszarach: przygotowaniu schronień, zapewnieniu ciągłości kluczowych dostaw, zakupie specjalistycznego wyposażenia oraz intensywnych szkoleniach. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podczas niedawnej konferencji prasowej ujawnił szczegóły dotyczące działań zaplanowanych w województwie podlaskim. Podkreślił, iż rząd przeznaczył na ten cel 161 milionów złotych wyłącznie na bieżący rok, co stanowi znaczący impuls do rozpoczęcia inwestycji, które będą kontynuowane w kolejnych latach.

Przyjęty 27 maja 2025 roku Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej to, jak podkreślił wojewoda Brzozowski, rozwiązanie długoterminowe, niespotykane w Polsce od czasów II wojny światowej. Jest to istotny projekt rządu. Jego realizacja spoczywa na barkach administracji centralnej, reprezentowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz 16 wojewodów, a także na samorządach terytorialnych. Kluczową rolę odgrywają również służby ratownicze: Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna.

Wojewoda Brzozowski zaznaczył, iż środki przeznaczone na Podlasie w 2025 roku mają zainicjować prace przygotowawcze, w tym niezbędną dokumentację
Idź do oryginalnego materiału