Jak psy szukają osób zaginionych? Byliśmy na specjalnym pokazie

news.5v.pl 2 dni temu

Przewodnicy psów ratowniczych wykonali dla Polsat News specjalny pokaz, podczas którego nasza kamera mogła z bliska przyjrzeć się pracy czworonoga poszukującego zaginionej osoby. Furia mała za zadanie znaleźć pozoranta, który ukrył się za korzeniami na leśnym terenie. Zobacz nagranie.

O pracy psów ratowników opowiedziała na antenie Polsat News przewodniczka Agnieszka Pieprzowska z OSP Marki, gdzie działa grupa poszukiwawczo-ratownicza.

Pokaz przygotowały z kolei Anna i jej pies Furia oraz pozorantka Kamila, która ukryła się między korzeniami na leśnym terenie. – Pies ma ją „oznaczyć”, czyli wskazać przewodnikowi, gdzie jest ten człowiek – wyjaśniła na początku Pieprzowska.

Znalazła „zaginioną” w kilkanaście sekund. Jak pracują psy ratownicze?

Podczas pokazu Furia bez problemu w kilkanaście sekund odnalazła „zaginioną” i ją „oznaczyła”, głośno szczekając. Przewodniczka powiedziała, iż zwierzak namierzył zapach człowieka „z wiatru”.

WIDEO: Jak psy szukają osób zaginionych? Byliśmy na specjalnym pokazie

Po wykonaniu zadania pies zawsze daje nagrodę. – W przypadku Furii jest to jedzenie. Inną nagrodą może być zabawa. Każdy przewodnik wybiera najlepszą metodę dla swojego psa – dodała Pieprzowska.

ZOBACZ: Tragiczne trzęsienie ziemi w Azji. Ponad tysiąc ofiar i kilka tysięcy rannych

Nagroda ma na celu utrwalenie jak najlepszych wspomnień u czworonoga związanych z odnajdowaniem zaginionego. Pieprzowska wyjaśniła, iż szkolenia realizowane są w różnych miejscach, aby psy nie przyzwyczajały się do terenu i nie nauczyły pracować „na pamięć”. Treningi odbywają dwa, trzy razy w tygodniu w różnych porach dnia i nocy.

Psy ratownicze w straży pożarnej. Pomagają nie tylko w Polsce

Według danych z kwietnia 2024 roku w Państwowej Straży Pożarnej służy 27 psów, z czego istotną specjalność gruzowiskową (poszukiwania ludzi zasypanych pod gruzami oraz pod osuwiskami ziemnymi i kamiennym) posiada 14.

Z kolei w Ochotniczych Strażach Pożarnych 24 psy ratownicze posiadają istotną specjalność gruzowiskową, a 108 – specjalność terenową (poszukiwania ludzi zaginionych na terenach trudno dostępnych i leśnych).

Psy ratownicze PSP wielokrotnie brały udział w zagranicą m.in. w po trzęsieniach ziemi w Turcji (2023 r.), Nepalu (2015 r.), Haiti (2010 r.) oraz w działaniach po wybuchu w porcie w Bejrucie (2020 r.).

pgo/wka / Polsatnews.pl / Polsat News

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału