Jedną z największych zalet hal stalowych jest możliwość łatwej rozbudowy już gotowych obiektów. Wtedy, gdy firmy rozwijają się i potrzebują na przykład więcej przestrzeni do przechowywania, mogą zdecydować się na zwiększenie długości albo szerokości dotychczas użytkowanych hal. Tym samym nie muszą szukać nowych siedzib i przenosić towarów, co jest znacznym ułatwieniem. O czym należy pamiętać zanim przystąpi się do rozbudowy hali stalowej?
Ci, którzy decydują się na inwestycje w hale stalowe, podkreślają, iż tego typu obiekty mają trzy najważniejsze zalety – krótki czas realizacji, stosunkowo niskie koszty zarówno budowy, jak i eksploatacji oraz możliwość łatwej rozbudowy w przyszłości. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny wtedy, gdy firma dopiero zaczyna swoją działalność, ale zakłada, iż powoli będzie się rozwijać i z czasem potrzebować więcej przestrzeni.
Stalowe hale magazynowe, hale logistyczne czy hale produkcyjne mają tę zaletę, iż da się je powiększyć bez konieczności wstrzymywania toczących się w nich procesów – wyłączenia obiektów z eksploatacji – co wpływa m.in. na dochody firmy i wywiązywanie się z kontraktów.
Rozbudowa hal magazynowych a projekt
Jeśli przedsiębiorstwo planuje dalszy rozwój, już na etapie projektowania hali magazynowej warto uwzględnić możliwość rozbudowy obiektu. To znacznie ułatwia przeprowadzenie późniejszych prac. Projektanci, którzy wiedzą, iż hala prawdopodobnie będzie powiększana, planują stężenia dachowe oraz ścienne w przedskrajnych, a nie w skrajnych polach – między drugą a trzecią ramą, licząc od początku do końca budynku. Dzięki temu rozbudowa nie wpływa na układ stężeń, co powoduje, iż nie ma konieczności przerabiania konstrukcji tak, aby była wystarczająco wytrzymała.
Dodatkowo, w projekcie uwzględnia się wykonanie skrajnych ram z tych samym profili, z których robi się ramy wewnętrzne, żeby po rozbudowie mogły przyjąć zakładane obciążenia.
A co, o ile w projekcie nie przewidziano powiększenia hali? Wówczas również można ją rozbudować, ale wymaga to dokładnej analizy i obliczeń, aby zmiana nie wpłynęła negatywnie na trwałość konstrukcji.
Jak najczęściej powiększa się hale magazynowe?
Co ważne, najczęściej hale magazynowe powiększa się na długość – dostawia się kolejne ramy stalowe oparte na słupach żelbetowych – żeby uzyskać większą powierzchnię obiektu. Można również rozbudować je na szerokość, dobudowując kolejne nawy, ale jest to zdecydowanie trudniejsze, więc kilka firm się na to decyduje.
O tym, jaki sposób rozbudowy będzie najlepszy w przypadku konkretnego obiektu, dobrze porozmawiać ze specjalistami. Doświadczony generalny wykonawca hal stalowych taki jak np. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/ po przeanalizowaniu sytuacji zaproponuje optymalne rozwiązania.
Rozbudowa hali magazynowej a przepisy przeciwpożarowe
Dodatkowo trzeba pamiętać, iż hale przemysłowe muszą spełniać normy przeciwpożarowe. Po rozbudowie czasami okazuje się, iż zmianie uległa strefa pożarowa, bo w budynku zwiększyła się ilość przechowywanych materiałów, które mogą ulec zapłonowi. Żeby tego uniknąć, obiekty przemysłowe dzieli się na mniejsze części, wykonując ściany oddzielenia pożarowego, czyli ściany o konstrukcji murowej wzmocnione żelbetem. Wówczas poszczególne strefy spełniają wymogi uwzględnione w przepisach.
Materiał promocyjny