Schrony kojarzą nam się z podziemnymi, samowystarczalnymi bunkrami z pancernymi drzwiami, zapasami żywności, wody i tlenu, w których możemy się ukryć na wypadek bombardowania lub kataklizmu naturalnego.
W naszym kraju nie ma takich budowli, przynajmniej tych nowoczesnych, wyposażonych i prowadzonych oficjalnie przez rząd. Zwykle to relikty zimnej wojny, które teraz służą za muzea. Dlatego rolę "schronów" pełnią u nas np. zwykłe budynki, mosty, tunele, parkingi podziemne czy piwnice. Tych obiektów jest akurat całkiem sporo.
– W przypadku wojny w naszym kraju tylko w tzw. miejscach doraźnego schronienia pomieści się ponad 47 mln osób – twierdził komendant Państwowej Straży Pożarnej. – Na tle Europy nie wyglądamy źle – uważał gen. Andrzej Bartkowiak.
Gdzie są w Polsce schrony? Strażacy zrobili interaktywną mapę
Miejsca schronienia zostały zaznaczone w aplikacji "Schrony" (link do strony) przygotowanej przez PSP. To nie jest de facto apka, ale interaktywna mapa całego kraju, na której zaznaczono obiekty podzielone na trzy kategorie:
MDS (na zielono) - Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako "miejsca doraźnego schronienia (MDS)", które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
(U) ukrycie (na niebiesko) - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
(S) schron (na czerwono) - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.
Najwięcej na mapce znajdziemy zaznaczonych jednostek straży pożarnej, a także obiektów MDS, czyli np. bloków, w których możemy się skryć przed pogodą. jeżeli dobrze poszukamy to znajdziemy też prawdziwe schrony (są zaznaczone czerwoną tarczą). Np. poniżej zabytkowy schron w Kaliszu.
Mapa więc może być rozczarowująca, ale to nie wina strażaków. Przeprowadzili inwentaryzację na podstawie tego, co mamy w naszym kraju. Możliwe, iż za jakiś czas pojawią się w Polsce schrony z prawdziwego zdarzenia.
Może się tak stać za sprawą Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie w styczniu 2025 roku. Nakłada ona na samorządy szereg nowych obowiązków, w tym m.in. wyznaczenie miejsc tymczasowego schronienia i schronów dla mieszkańców na wypadek zagrożenia.