Narada roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa kujawsko-pomorskiego

3 godzin temu

Wczoraj, 24 lutego 2025 roku w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się doroczne podsumowanie funkcjonowania komend PSP oraz krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 roku. W naradzie poza kadrą kierowniczą PSP z województwa kujawsko-pomorskiego wziął udział Wojewoda Michał Sztybel oraz Wicewojewoda Piotr Hemmerling.

Przed naradą odbył się briefing prasowy, w którym wzięli udział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Rafał Świechowicz, Komendant Szkoły Podoficerskiej PSP st. bryg. Jacek Antos oraz Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica.

Wojewoda Michał Sztybel zwrócił uwagę na wyzwania jakie stoją przed Strażą Pożarną w kontekście ustawy o Obronie Cywilnej i Ochronie Ludności.

Ustawodawca sprawił, iż Urząd Wojewódzki, jak i Wojewoda, jest ściśle powiązany ze współpracą ze Strażą Pożarną. Mimo iż przez ostatnie lata brakowało przepisów prawnych w zakresie Ochrony Cywilnej i Ochrony Ludności, doświadczenie Straży Pożarnej jest najważniejsze dla wdrażania tej ustawy. W ramach zespołu, który powołałem, działamy wspólnie, aby systematycznie wprowadzać poszczególne elementy ustawy w życie. Istotną rolę odegra Wojewódzka i Powiatowa Straż Pożarna, ponieważ będą one prowadzić całodobowy system monitorowania, który jest niezbędny do informowania mieszkańców o zagrożeniach.

Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica zaznaczył, iż ubiegły rok był bardzo wymagający dla kraju – Państwowa Straż Pożarna interweniowała aż 550 tysięcy razy.

To bardzo istotny dzień, w którym podsumowujemy osiągnięcia i dokonania. Będziemy analizować działania podjęte w ubiegłym roku oraz wyciągać wnioski, aby kolejny rok przyniósł jeszcze lepsze efekty. Pracujemy nad zmianami w prawie, aby lepiej służyło ono społeczeństwu. Usankcjonowano już obowiązek posiadania czujników dymu, co stanowi istotny element systemu bezpieczeństwa. Była to odpowiedź na liczne zdarzenia, z których wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski. Kolejnym istotnym zagadnieniem są schrony. Państwowa Straż Pożarna będzie prowadzić ewidencję schronów, która zostanie zweryfikowana nie tylko przez strażaków, ale także przez specjalistów w tej dziedzinie.

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Rafał Świechowicz podkreślał, iż liczba zdarzeń pozostaje na podobnym poziomie, mimo rozwoju komunikacyjnego, czego powodem jest m. in. prewencja społeczna i nowe rozwiązania prawne.

Rok 2024 był rokiem nie tylko zmian kadrowych, ale również stabilizacji. Był to rok szczególnie istotny, ponieważ sprawne powołanie komendantów pozwoliło wdrożyć priorytety, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa, skuteczność, efektywność działań, a także poprawa warunków służby. Liczba zdarzeń, do których doszło w ubiegłym roku, to około 300 tysięcy. Oznacza to, iż co siedemnaście minut na terenie województwa kujawsko-pomorskiego interweniuje straż pożarna.

Komendant Wojewódzki podkreślił również, iż poprzedni rok to także czas walki z powodziami. Strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego przez trzy tygodnie pomagali strażakom i mieszkańcom województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Komendant Szkoły Podoficerskiej PSP st. bryg. Jacek Antos wyliczał, iż w zeszłym roku szkoła wykształciła dużą liczbę strażaków – około 600 absolwentów ukończyło szkołę, a ponad 500 osób uczestniczyło w innych szkoleniach. Łącznie ponad 1100 osób opuściło mury Szkoły Podoficerskiej.

Oprócz standardowych szkoleń, szkoła sprawuje nadzór nad niemal jedną trzecią Bydgoszczy oraz terenami leśnymi o powierzchni ponad 400 km². Zajęcia praktyczne, szkolenia oraz kursy w zakresie podstawowego szkolenia strażaka są kluczowym elementem naszego programu. Wszyscy absolwenci wracają do swoich jednostek z odpowiednimi kwalifikacjami. Dążymy do rozwoju naszej bazy szkoleniowej, poprzez modernizację i udoskonalanie poligonu szkoleniowego, aby wszyscy nasi absolwenci byli jak najlepiej przygotowani do służby.

Podczas dorocznej narady kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej z woj. kujawsko-pomorskiego przedstawiono szczegółowy raport w zakresie stanu organizacji komend PSP oraz krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na terenie regionu.


W 2024 r. w woj. kujawsko-pomorskim odnotowano 28 584 interwencje. W odniesieniu do 2023 r. liczba interwencji spadła o 196, czyli o 1%. W poszczególnych grupach zdarzeń odnotowano: 5 194 pożary – spadek o 399, czyli o 7%, 20 754 miejscowe zagrożenia – spadek o 139, czyli o 1%, 2 636 alarmów fałszywych – wzrost o 342, czyli o 15%.

W ubiegłym roku PSP prowadziła szereg działań w ramach przeciwdziałania zagrożeniom oraz prewencji społecznej, a wśród całorocznych kampanii społecznych zrealizowano kampanie pn.:

  • „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”
  • „STOP pożarom traw”
  • Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie

W 2024 r., w ramach dotacji MSWiA pn. „Przygotowanie jednostek OSP do działań ratowniczo-gaśniczych”, 47 jednostek OSP w woj. kujawsko-pomorskim, otrzymało środki na organizację obozów szkoleniowo-wypoczynkowych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W obozach wzięło udział łącznie 702 uczestników, członków MDP.

Opracowanie na temat „Stanu organizacji PSP i KSRG w woj. kujawsko-pomorskim” znajduje się w załączeniu.

Materiały

Stanu organizacji PSP i KSRG w woj. kujawsko-pomorskim
Stan​_organizacji​_PSP​_i​_ksrg​_w​_województwie​_kujawsko-pomorskim​_w​_2024​_r-1.pdf 0.57MB

źródło: KPUW

Idź do oryginalnego materiału