Wydawałoby się, iż śmiech to zdrowie, ale mało kto wie, iż zwyczaj robienia psikusów był w dawnych wierzeniach związany z działaniem złych mocy i kłamstwem. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę, iż według przesądu tego dnia lepiej wystrzegać się jednej rzeczy. W innym wypadku mogą pojawić się kłopoty. Oczywiście do tego typu informacji prosimy podchodzić z dystansem i przymrużeniem oka.
REKLAMA
Zobacz wideo Luna zdradza, czy chodzi do wróżek. "Łatwiej jest posłuchać innej osoby" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Nie rób tego w prima aprilis. Inaczej czeka cię nieszczęśliwe lato
Historia prima aprilis nie jest do końca znana. Wiadomo jednak, iż w Polsce święto obchodzone jest od średniowiecza. Legenda zaś mówi, iż ma ono związek z obchodami na cześć bogini Ceres, której córka zaginęła, a podczas jej poszukiwań ku uciesze innych celowo wprowadzano Ceres w błąd i ją wyśmiewano.
Przesąd mówi, by w prima aprilis unikać sprzątania, a szczególnie wystrzegać się wieszania prania. Dlaczego? Otóż jest to związane ze złą wróżbą, która mówi o "praniu brudów". Zgodnie z wierzeniami, jeżeli 1 kwietnia zrobimy pranie, czeka nas pechowe lato.
Jakie są przesądy wielkanocne? Oto najpopularniejsze
Wielkanoc za pasem. Jakie są przesądy i wierzenia związane z tym świętem? Niegdyś wierzono, iż wystarczy kilka prostych "trików", aby zapewnić sobie dobrobyt.
Zakaz rozpalania ognia w Wielkanoc miały zapewnić zdrowie i dobrobyt rodzinie.
Pokruszone skorupki po pisankach wiązały się miłością i oddaniem. Niegdyś dziewczęta dosypywały je chłopcom do jedzenia, aby zdobyć ich serca.
Woda po gotowaniu wielkanocnych jajek ma dużą moc. Kiedyś kobiety myły nią włosy, by zapewnić sobie bujne kosmyki lub przemywały twarze, aby mieć nieziemską urodę. Wody nie wolno było marnować, bo według przesądu takie zachowanie sprowadziłoby na rodzinę nieszczęścia i niepowodzenia.
Wierzysz w przesądy? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.