Obraz z ołtarza starszy o sto lat niż sądzono

2 miesięcy temu
Zdjęcie: 08.09.2024. Kościół Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie / Fot. Magdalena Galas-Klusek - Radio Kielce


W Nowym Kazanowie w gminie Końskie restaurowane są trzy barokowe, drewniane ołtarze. Przy tej okazji przeprowadzono ekspertyzę obrazów, które się w nich znajdują. Badanie wykazało, iż obraz Świętego Antoniego jest sto lat starszy niż przypuszczano i ma ponad 300 lat.

Ksiądz Stanisław Rożej, proboszcz parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kazanowie informuje, iż w tej chwili realizowane są prace konserwatorskie ołtarza głównego i bocznego, którego patronem jest Święty Antoni.

– Przeprowadzono ekspertyzy w pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Obraz jest starszy niż przypuszczaliśmy aż o sto lat. Myśleliśmy, iż pochodzi z XVIII wieku, a to początek XVII wieku. Przypuszczamy, iż ołtarz pochodzi ze starego drewnianego kościoła, który stał w tym miejscu – dodaje.

W ubiegłym roku odnowiono ołtarz Świętego Franciszka w nawie bocznej.

08.09.2024. Kościół Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Ksiądz informuje, iż oprócz renowacji ołtarzy wymieniane są też posadzki.

– Nowe posadzki położyliśmy już w bocznych kaplicach Świętego Antoniego i Św. Franciszka, a w tej chwili kładziemy w prezbiterium. Pochodzi ona z lokalnych bolechowickich kamieni z Chęcin i Morawicy. To nam narzucił konserwator – dodaje.

Ołtarze po konserwacji wrócą do kościoła w pierwszej połowie przyszłego roku. Ich koszt to niemal 600 tys. zł, na które parafia dostała dofinansowanie z „Polskiego Ładu”. Wymiana posadzek realizowana jest dzięki ofiarności parafian.

Kazanów Konecki stanowił stare gniazdo rodu Kazanowskich. Pierwotny, drewniany kościół w Nowym Kazanowie został wybudowany w 1529 r. z fundacji Mikołaja Kazanowskiego. Następnie wybudowano w jego pobliżu klasztor, który w 1627 został przekazany Bernardynom. Konsekracji dokonał 10 sierpnia 1764 bp. Ignacy Kozierowski. Po pożarze z 1802 r. obiekt restaurowano. W 1924 r. parafia została ponownie erygowana przez bp. Mariana Ryxa. Kościół i klasztor tworzą zwarty kompleks murowanych budynków barokowych z wirydarzem pośrodku. Kościół pw. Zwiastowania NMP jest murowany z piaskowca, zbudowany na planie łacińskiego krzyża. Kościół i klasztor otoczone są od południa, północy i zachodu murem. Klasztor posiada trzy skrzydła.

08.09.2024. Kościół Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce


Idź do oryginalnego materiału