Pierwsze takie kolędowanie w Nowym Korczynie

1 rok temu

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zabrzmiały w Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie. Było to pierwsze w historii parafii wspólne kolędowanie pt. „Bogactwo i piękno kolęd”.

Ks. Paweł Majewski, kustosz Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie mówi, iż kolędy są wielką eksplozją radości, choć są i pieśni bożonarodzeniowe nostalgiczne, ale i nastrojowe z nutką romantyzmu. Dodaje, iż choć Niedziela Chrztu Pańskiego liturgicznie zakończyła okres Bożego Narodzenia, to w polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie kolęd aż do 2 lutego.

– Pozostawiamy dekoracje, śpiewamy kolędy, bo chcemy, żeby ta euforia z przyjścia Chrystusa trwała każdego dnia naszego życia. Przedłużenie tego okresu powoduje, iż jeszcze bardziej do nas dociera prawda, iż powinniśmy żyć z radością, ponieważ chrześcijaństwo jest religią radości.

W wydarzeniu wziął udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec. W rozmowie z Radiem Kielce ujawnił, iż jego ulubioną kolędą jest „Bóg się rodzi”, szczególnie fragment „Podnieś rękę, boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą”. Jak mówi, śpiewa ją w różnych wspólnotach, przekazując życzenia. Dodał, iż niedzielne wspólne śpiewanie kolęd wraz z mieszkańcami królewskiego miasta św. Kingi. przyniosło mu wiele radości.

– To ważne miejsce na mapie regionu. Cieszę się, iż mogłem tu być i iż do wspólnego kolędowania zaangażowana została młodzież, bo to na młodych buduje się wszystko, całą naszą przyszłość. Dzięki temu jedna z najstarszych i najpiękniejszych polskich tradycji przekazywana jest z pokolenia na pokolenie – zaznaczył.

W programie wspólnego kolędowania znalazł się m.in. konkurs wokalny na najpiękniejszą kolędę. Wzięła w nim udział m.in. Antonina Leśniak z Nowego Korczyna, która jak mówi bardzo lubi śpiewać kolędy.

– Moją ulubioną kolędą jest „Przybieżeli do Betlejem”. Jest najłatwiejsza, od najmłodszych lat śpiewam ją z moim bratem. Śpiew to moja pasja, wycisza mnie – podkreśliła.

W ramach wspólnego kolędowania odbył się także koncert organowy Piotra Biesagi, który wykonał muzykę świąteczną i filmową. Kolędy zagrała też miejscowa Orkiestra Dęta im. Jana III Sobieskiego.

Idź do oryginalnego materiału