Pod koniec roku 2024 i na początku 2025 w Warszawie doszło do kilku niebezpiecznych pożarów. W nocy 29 grudnia doszło do tragicznego w skutkach pożaru w mieszkaniu przy ul. Podskarbińskiej 7.
Spłonął lokal na drugim piętrze. Gdy Straż Pożarna dotarła na miejsce pożar był w tzw. fazie rozwiniętej. Płomienie wydostawały się z okna mieszkania. Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej.
Z balkonu płonącego mieszkania, przy pomocy drabiny, ewakuowano osobę, która wołała o pomoc. Lokatorkę przekazano służbom medycznym. Wsparcia udzielono również lokatorce z innego mieszkania, którą przewieziono do szpitala z podejrzeniem zatrucia dymem.
Po ugaszeniu pożaru okazało się, iż w pogorzelisku znaleziono zwęglone ciało mężczyzny. Konieczne było podjęcie odpowiednich działań przez policję pod nadzorem prokuratora.
Podczas pożaru ewakuacja całego budynku nie była konieczna. Jak informowała Straż Pożarna, ze względu na zadymienie klatki, bezpieczniejsze dla mieszkańców było pozostanie w domach. Mimo tego, część lokatorów sama opuściła budynek.
Według uzyskanych przez nas informacji w spalonym lokalu mieszkał starszy pan, który zdaniem sąsiadów przysparzał innym lokatorom wielu problemów, bo często sięgał do kieliszka i były u niego częste interwencje policji
Na miejsce zdarzenia wezwano inspektora nadzoru budowlanego. Po oględzinach okazało się, iż w wyniku pożaru i działania bardzo wysokiej temperatury, uszkodzone zostały stropy – podłoga i sufit. W efekcie inspektor wyłączył z użytkowania spalone mieszkanie, a także dwa lokale, które znajdowały się pod i nad spalonym mieszkaniem. W wyniku tej decyzji część lokatorów nie może wrócić do swoich domów.
Uprzejmie informuję, iż w wyniku pożaru, który miał miejsce przy ul. Podskarbińskiej 7 w Warszawie w nocy z 28.12.2024 r na 29.12.2024 r. jedna osoba w dniu 29.12.2024 r na 30.12.2024 r. skorzystała z noclegu w hotelu, zorganizowanego przez OPS. Dalsze wsparcie w tej formie nie było konieczne, ponieważ ww. osoba poinformowała, iż zabezpieczy noclegi we własnym zakresie (znajomi, rodzina).
Ponadto w dniu 30.12.2024 r. za-ca Kierownika Działu Pomocy Środowiskowej wraz z pracownikiem socjalnym uczestniczyli w spotkaniu mieszkańców w budynku przy ul. Podskarbińskiej 7, w którym wzięli udział przedstawiciele policji, Nadzoru Budowlanego, Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Praga-Południe, a także Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Podskarbińska 7 oraz administrator budynku przy ul. Siennickiej 44.
Lokatorzy poinformowali, iż nie potrzebują wsparcia ze strony OPS – zakomunikował Andrzej Opala, rzecznik prasowy UD Praga-Południe.
(…) lokatorzy wyłączonych z użytkowania mieszkań zadeklarowali z rozmowie z OPS, iż mają, gdzie przebywać i nie ma konieczności zapewniania im pomieszczeń tymczasowych. Mieszkania po pożarze będą oczywiście remontowane – ale na obecną chwilę nie możemy jeszcze stwierdzić jaki tego będzie koszt i ile to potrwa – poinformował Michał Szweycer z UD Praga-Południe.
To tragiczne wydarzenie skłania do refleksji i pochylenie się nad zasadnością przestrzegania zasad bezpieczeństwa pożarowego. Warto pamiętać o konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów instalacji elektrycznych, zasadności instalacji czujników dymu i tlenku węgla (o czym niedawno pisaliśmy), a także o konieczności zabezpieczania i przechowywania przedmiotów łatwopalnych. Nasuwa się także pytanie o to, czy mieszkańcy mają łatwy dostęp do gaśnic? Czy w ogóle w budynkach mieszkalnych są gaśnice?
TeO
Foto Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy
gazeta Mieszkaniec
warszawski serwis informacyjny