

Ma ona na celu zwiększenie świadomości i gotowości mieszkańców, aby skutecznie reagować w sytuacjach zagrożenia. Kampania skierowana jest do wszystkich mieszkańców naszego województwa – zarówno dorosłych, młodzieży, jak i dzieci.
– Rozpoczynamy kampanię od publikacji stworzonych przez nas filmików, z których każdy będzie opatrzony napisami, a pierwszy z nich również przedstawiony w języku migowym – wymienia Monika Jurek, wojewoda opolska. – W zakresie tworzenia treści edukacyjnych współpracujemy oczywiście ze specjalistami. A o czym mówimy w tych filmach? W prostych słowach wyjaśniamy ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, obalamy fakty i mity krążące w społeczeństwie. Pokazujemy, co powinno się znaleźć w plecaku ewakuacyjnym, czym są schrony, a czym miejsca schronienia. Mówimy też o rodzajach alarmów, o tym, jak radzić sobie z lękiem i dezinformacją, oraz jak udzielać pierwszej pomocy.
– Celem tej kampanii jest dotarcie do społeczeństwa naszego województwa – zarówno osób dorosłych, starszych, jak i młodzieży – aby przekazać jak najwięcej informacji, które mogą być niezbędne w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń. W ramach kampanii Państwowa Straż Pożarna będzie mówić o zagadnieniach związanych ze schronami i miejscami ukrycia. Będziemy również opowiadać o tym, jak zachować się w sytuacji kryzysowej i jak przygotować się do ewakuacji – dodaje nadbrygadier Paweł Kielar, Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Filmiki edukacyjne będą publikowane w mediach społecznościowych urzędu, a także przekazywane szkołom, placówkom edukacyjnym, lokalnym mediom i Ochotniczym Strażom Pożarnym.
Monika Jurek, Paweł Kielar:
autor: KZL