Sezon pożarów sadzy w kominie i zatruć tlenkiem węgla

2 miesięcy temu

Czyszczenie kominów to podstawa. – Przez ostatnie dwa miesiące, tj. od 1 października 2023 roku do 1 grudnia 2023 roku, strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla związaną z rozpoczęciem sezonu grzewczego – informuje Komenda Państwowej Straży Pożarnej.

Zagrożenia wynikające z pożarów budynków mieszkalnych z różnych przyczyn mają miejsce cały rok. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego pojawiają się zagrożenia wynikające z zatruć tlenkiem węgla oraz pożarów sadzy w kominach. Jednego i drugiego niebezpieczeństwa można uniknąć.

– Domowe czujki dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem lub emisją tlenku węgla – tłumaczą strażacy z PSP. – Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru/emisji czadu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, o niebezpieczeństwie, co umożliwia w wielu wypadkach szybkie opuszczenie domu oraz wezwanie straży pożarnej – podkreślają.

W październiku i listopadzie, pomimo ciepłej i słonecznej pogody, w samej Wielkopolsce odnotowano aż 221 przypadków pożarów sadzy w kominie. Tu nieraz pomocny okazuje się spostrzegawczy sąsiad, który zaalarmuje służby czy właściciela komina, co może zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia. W Polsce w samym listopadzie odnotowano 1231 przypadków pożarów sadzy w kominie, w wyniku których 7 osób odniosło obrażenia, a jedna zginęła.

Jak uniknąć zagrożenia? – Czyścić, robić przeglądy, nie zatykać kratek wentylacyjnych, otworów nawiewnych, sprawdzać, czy kratka nie jest zanieczyszczona (zwłaszcza w kuchni, gdzie często zabrudza się bardzo szybko) – tłumaczył na naszych łamach Marek Fabisz, mistrz kominiarski.

Dlaczego i po co czyścimy kominy?
Przepisy nakazujące regularne czyszczenie kominów nie wzięły się z niczego, w związku z czym warto wiedzieć, jakie korzyści niesie ze sobą czysty i sprawny komin.

Nieczyszczony komin sprawi, iż nagromadzona sadz (czysty węgiel) ulegnie samozapłonowi, co w wielu przypadkach doprowadza do pożaru budynku. Paląca się w kominie sadza często osiąga temperaturę 1200 stopni Celsjusza! Komin najczęściej pali się w nocy, kiedy wszyscy śpimy. Przez nieczyszczony komin możemy ulec śmiertelnemu zatruciu czadem.

„Jak co roku sezon pożarów sadzy w kominie trwa”. 03.12.2023r. Fot. Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

„Jak co roku sezon pożarów sadzy w kominie trwa”. 03.12.2023r. Fot. Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

„Jak co roku sezon pożarów sadzy w kominie trwa”. 03.12.2023r. Fot. Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

Post Sezon pożarów sadzy w kominie i zatruć tlenkiem węgla pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.

Idź do oryginalnego materiału