W związku z pożarem hali z niebezpiecznymi substancjami w Przylepie przy Gęśniku – na zlecenie miasta – została wybudowana tymczasowa stacja usuwania popożarowych zanieczyszczeń z wód powierzchniowych.
Wody Gęśnika zostaną przefiltrowane
Jak poinformował zielonogórski magistrat, instalacja wybudowana przez specjalistyczną firmę z Wrocławia posłuży do skutecznego usunięcia skażenia z cieku wodnego oraz dwóch stawów. Filtracja wód z wykorzystaniem złóż żwirowo piaskowych, zeolitowych ma się rozpocząć w ciągu kilku dni.
Remediacja Gęśnika będzie obejmować zanieczyszczenia zgromadzone pomiędzy pierwszą i drugą zaporą straży pożarnej. Oczyszczona woda będzie trafiała poniżej drugiej tamy.
Miasto pomoże w oczyszczeniu strefy sąsiadującej ze spaloną halą w Przylepie
Miasto zmierza także pomóc przedsiębiorcom ze strefy w pobliżu spalonej hali w oczyszczeniu ich pojazdów, kontenerów czy nieruchomości smolistymi substancjami popożarowymi. Badania tych substancji prowadzi Centralny Wojskowy Ośrodek Skażeń.
– Jak tylko określimy ich dokładny skład wystąpimy o wykaz dyspergentów, które będą nadawały się do ich usunięcia i neutralizacji. o ile będzie taka potrzeba, zapewnimy państwu takie środki
– powiedział zastępca prezydenta Zielonej Góry Dariusz Lesicki.
Magistrat proponuje przedsiębiorcom tymczasowe lokale dla firm
Firmom, które mogą przenieść swoją obecną działalność z Przylepu w inne miejsce, zielonogórski magistrat zamierza udostępnić wolne powierzchnie m.in. należące do swoich spółek komunalnych. Przedsiębiorcy zostali również poproszeni o oszacowanie strat materiałowych czy też wynikających z postoju w pracy.
– Zamierzamy takie wyliczenia pokazać władzom rządowym. Będziemy się starali o wsparcie dla naszych firm. Jako miasto mamy ograniczone pole działania, ale przygotujemy uchwałę na kolejną sesję rady miasta zwalniającą przedsiębiorców z tego obszaru na pewien czas z podatku od nieruchomości
– zapowiedział Lesicki.
Dotychczas z miejsca pożaru zostało wywiezionych 189 ton wody pogaśniczej zmieszanej z trocinami do spalarni odpadów niebezpiecznych w Ciepielówku. Transporty są nadzorowane przez odpowiednie służby i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Nie są niebezpieczne również dla środowiska naturalnego – zaznaczono w komunikacie.
Pożar hali w sołectwie Przylep, w której były składowane niebezpieczne substancje, wybuchł w sobotę 22 lipca. Wieczorem następnego dnia poinformowano, iż pożar został opanowany. W całej akcji wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty.
Śledztwo dotyczące pożaru hali w Przylepie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych poprzez sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.
Czytaj też:
Ile zajmie utylizacja odpadów po pożarze w Przylepie?
Kiedy pozostałości po pożarze chemikaliów w Przylepie zostaną wywiezione? Na to pytanie odpowiadał dziś na antenie Radia Zielona Góra prezes...
Czytaj więcej