Straż Pożarna rekrutuje do służby. Jakie wymogi trzeba spełnić i ile można zarobić?

2 tygodni temu

Testy, rozmowa kwalifikacyjna, ocena zdolności fizycznej i psychicznej – to wszystko czeka kandydatów i kandydatki do służby w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku podczas kilkuetapowego procesu rekrutacyjnego. Liczy się choćby umiejętność pilotowania drona albo bycie płetwonurkiem. Finalnie szeregi PSP w Płocku zasili pięć osób.

A konkretnie pięcioro stażystów w służbie przygotowawczej (docelowo chodzi o stopień starszego ratownika). Według zapisów ustawowych, aby zostać strażakiem, wystarczy spełnić tylko kilka wymogów:

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • mieć wykształcenie przynajmniej średnie / średnie branżowe,
  • nie być karanym za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  • posiadać zdolność psychiczną i fizyczną do pełnienia służby w PSP.

Powyższe wymogi są uzupełnione o posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Na tym nie koniec, ponieważ dochodzimy do listy preferowanych wymagań dodatkowych, w tym m.in. posiadanie przez kandydata / kandydatkę wykształcenia wyższego o profilu informatycznym. Oprócz tego docenią posiadanie:

  • prawa jazdy kat. C, C+E oraz D,
  • uprawnienia do napełniania zbiorników ciśnieniowych wydane przez UDT,
  • uprawnienia elektroenergetyczne powyżej 1 KV,
  • uprawnienia stermotorzysty,
  • uprawnienia płetwonurka min. KDP/CMAS P1,
  • uprawnienia pilotowania drona.

I jeszcze jedno w przypadku mężczyzn – sprawdzą czy dany kandydat odbył zasadniczą służbę wojskową (ewentualnie czy był przeniesiony do rezerwy lub został z tej służby zwolniony).

Trzy próby sprawnościowe

Wymagane dokumenty (m.in. podanie o przyjęcie do służby, życiorys, zaświadczenia o niekaralności, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych) należy składać w sekretariacie komendy PSP w Płocku przy ul. Wyszogrodzkiej 1 A do 18 lutego.

Następnie do 21 lutego zostanie ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do drugiego etapu, którym jest test sprawności fizycznej.

Co czeka chętnych? Na początek doskok do drążka. Podciąganie się na nim w taki sposób, aby broda znalazła się powyżej drążka.

Innym ćwiczeniem będzie bieg na czas po kopercie. W praktyce to trzykrotne pokonanie trasy wytyczonej ustawionymi tyczkami, których nie można chwytać. A jeżeli osoba wykonująca zadanie przesunie lub przewróci którąś z tyczek? Bez odstawienia jej na dotychczasowe miejsce próba zostanie uznana za niezaliczoną. Dlatego trzeba wrócić i ustawić tyczkę, aby móc kontynuować bieg.

Pakiet sprawnościowy zamyka próba wydolnościowa polegająca na bieganiu między dwiema, oddalonymi od siebie o 20 metrów, liniami, w określonym, stale rosnącym tempie.

Sprawdzą, czy kandydaci nie cierpią na akrofobię

Akrofobia to inaczej lęk wysokości. Test odbędzie się na placu wewnętrznym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. NSZ. Tym razem kandydatów czeka wejście na wysokość 20 metrów po drabinie mechanicznej ustawionej pod kątem 75 stopni.

I znów, już po zejściu, wyniki testu wyłonią osoby przechodzące do czwartego etapu. Tym razem obejdzie się już bez większego wysiłku, ponieważ polega on na dostarczeniu kolejnych dokumentów (np. kserokopii świadectw pracy, służby w poprzednich miejscach, kserokopii dokumentów poświadczających wykształcenie – liczy się np. posiadanie tytułu zawodowego technik pożarnictwa lub inżynier pożarnictwa, kserokopie uprawnień, w tym np. ratownika medycznego, dołącza się zaświadczenie o udziale w akcjach ratowniczo-gaśniczych lub ćwiczeniach organizowanych przez jednostki organizacyjne PSP, o ile dana osoba jest członkiem OSP).

To wciąż nie koniec. Wyniki wyłonią grono osób zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie płockiej komendy PSP. Członkowie komisji ocenią m.in. autoprezentację kandydata lub kandydatki w zakresie osiągnięć, doświadczeń i zainteresowań związanych ze służbą w PSP. Sprawdzą również umiejętność komunikacji – sposób formułowania wypowiedzi.

Po rozmowie kwalifikacyjnej, także na podstawie złożonych dokumentów dotyczących wykształcenia, wyszkolenia i umiejętności, nastąpi ocena końcowa. Rezultaty będą znane do 31 marca.

Osoby z najwyższą punktacją mają stawić się na komisji lekarskiej, w przeciwnym razie zostaną wykluczone z procesu rekrutacji. Mazowiecka Komisja Lekarska MSWiA w Warszawie orzeka o zdolności fizycznej i psychicznej do służby w PSP. jeżeli członkowie komisji stwierdzą, iż ktoś się do niej nie nadaje, wówczas na posiedzeniu gremium stawi się kolejna osoba z najwyższą liczbą punktów.

Co dalej?

– Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów komendant miejski PSP mianuje kandydata na stanowisko „stażysta”. Wówczas funkcjonariusz składa rotę ślubowania na sztandar – mówi nam starszy inspektor sztabowy, st. asp. Wojciech Pietrzak z Komendy Miejskiej PSP w Płocku.

Tłumaczy, iż nowo przyjęty strażak nie od razu bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. – Najpierw musi ukończyć szkolenie podstawowe w zawodzie strażak, które trwa 70 dni szkoleniowych i obejmuje zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne. Dopiero po jego zaliczeniu funkcjonariusz może brać udział w działaniach ratowniczych. Zgodnie z przepisami staż w Państwowej Straży Pożarnej trwa maksymalnie trzy lata. Po jego pomyślnym zakończeniu funkcjonariusz zostaje mianowany na stałe w służbie. Od pierwszego dnia służby funkcjonariusz otrzymuje pełnoprawne wynagrodzenie, którego wysokość zależy od dodatków i stopnia służbowego. Średnie miesięczne wynagrodzenie strażaka-stażysty w PSP wynosi około 5900 zł brutto – wskazuje st. asp. Wojciech Pietrzak.

Dokładne informacje o naborze można znaleźć pod tym linkiem.

Foto: Zdjęcie ilustracyjne – Pixabay

Idź do oryginalnego materiału