Strażacki SHERP w akcji. "Radzi sobie doskonale"

21 godzin temu

Mieszkańcy Opolszczyzny i Dolnego Śląska walczą ze skutkami powodzi. W wielu miejscach zagrożenie zalaniem wciąż nie minęło. W poszkodowanych rejonach działania strażaków ułatwia pojazd SHERP. Ratownicy korzystają z niego do poruszania się po trudno dostępnym terenie czy transportu sprzętu oraz ludzi. "Doskonale radzi sobie także w działaniach ratowniczych" - chwali pojazd straż pożarna.

Opolszczyzna i Dolny Śląsk wciąż mierzą się z żywiołem. Niż genueński, który dotarł nad Polskę w czwartek, przyniósł w południowo-zachodnie rejony Polski ulewne deszcze, a w efekcie wzrósł poziom wody w rzekach. W wielu miejscach doszło do powodzi.

Na zalanych terenach pracuje wiele zastępów straży pożarnej. Ratownicy korzystają z pojazdów zwanych "wszędołazami".

Pojazd SHERP na zalanych terenach. Pomaga strażakom

"SHERP to transporter kołowy przystosowany do poruszania się po trudno dostępnym terenie. Umożliwia transport sprzętu oraz ludzi, w tym poszkodowanych" - tłumaczy Państwowa Straż Pożarna.

Podczas działań rat. na terenach dotkniętych powodzią PSP 👨‍🚒🚒 wykorzystuje pojazdy SHERP, nazywane również „wszędołazami” !#Sherp to transporter kołowy przystosowany do poruszania się po trudno dostępnym terenie. Umożliwia transport sprzętu oraz ludzi, w tym poszkodowanych pic.twitter.com/b8JZMSSP5i

— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) September 18, 2024

Pojazd chwalą także strażacy z Ełku, którzy działają w okolicach miejscowości Brzeg i Michałów. "Nasz SHERP sprawdza się przy umacnianiu wałów i transporcie niezbędnych materiałów" - napisali.

Także strażacy w Stroniu Śląskim korzystają z pojazdów do poruszania się po terenie, z którego woda już ustąpiła.

Tak teraz wygląda poruszanie się po Stroniu Śląskim. @Int_Wydarzenia #Powodź pic.twitter.com/OJt5xq2xcH

— Jakub Krzywiecki (@kubakrzywiecki) September 18, 2024

SHERP porusza się także po wodzie. "Radzi sobie doskonale"

"SHERP jest wyjątkową amfibią, a jego możliwości w terenie i na wodzie sprawiają, iż doskonale radzi sobie także w działaniach ratowniczych na zalanych przez powódź terenach" - ocenia PSP.

ZOBACZ: Wielka ewakuacja Lewina Brzeskiego. "90 proc. miasta pod wodą"

Prędkość maksymalna pojazdu na lądzie wynosi 45 km/h, minimalna 1,5 km/h. W wodzie SHERP może poruszać się 6 km/h. Dodatkowo ciśnienie w kołach może być płynnie regulowane przez kierowcę dzięki centralnemu układowi pompowania kół.

W terenie SHERP może pokonywać obszary pokryte warstwą mułu, torfu czy gliną, stoki o nachyleniu do 35 stopni, oraz przeszkody wodne o szerokości do 100 metrów przy standardowej wysokości fali 0,4 metra, a także - w razie konieczności - głęboką pokrywę śnieżną.

WIDEO: Zmiana poziomu wody na zbiorniku Racibórz Dolny. "To proces powolny"
Idź do oryginalnego materiału