Strażacy ćwiczyli ratownictwo wodno – lodowe

kamienskie.info 3 godzin temu

W ostatnich dniach strażacy z OSP Golczewo, OSP Międzyzdroje, OSP Lubin oraz PSP Międzyzdroje uczestniczyli w specjalistycznych warsztatach z zakresu ratownictwa wodno-lodowego. Szkolenie, podzielone na część teoretyczną i praktyczną, miało na celu podniesienie umiejętności oraz przypomnienie zasad bezpiecznego prowadzenia akcji ratunkowych na akwenach pokrytych lodem.

– Pierwszy etap odbył się w remizie strażackiej, gdzie uczestnicy zapoznali się z zasadami prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz sposoby postępowania z osobami, które wpadły do wody. Strażacy z Golczewa poznali także techniki ratownicze z wykorzystaniem podstawowego sprzętu, takiego jak rzutka ratownicza, koło ratunkowe oraz metoda 5D (Dowołaj, Dosięgnij, Dorzuć, Dowiosłuj, Dopłyń)informują strażacy z Golczewa.

Druga część szkolenia miała charakter praktyczny i odbyła się nad jeziorem Szczucze. Strażacy, wyposażeni w indywidualny sprzęt ratowniczy, mieli okazję przećwiczyć scenariusze pomocy osobom znajdującym się w wodzie. Symulacje obejmowały przyjazd na miejsce zdarzenia, nawiązanie kontaktu z poszkodowanym, a także techniki ewakuacji i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Szczególnie wymagającym elementem ćwiczeń było ratowanie osoby, która znalazła się w przeręblu. Wykorzystano przy tym deski lodowe, drabiny nasadkowe oraz deski ortopedyczne.

Podobne szkolenie przeprowadzili również strażacy z OSP Międzyzdroje, którzy wspólnie z druhami z OSP Lubin oraz strażakami z PSP Międzyzdroje doskonalili techniki ratownictwa wodno-lodowego. Podczas ćwiczeń testowano różne metody dotarcia do poszkodowanych oraz ich ewakuacji, w tym przy użyciu sań lodowych i pneumatycznych. Sprawdzano ich skuteczność oraz komfort pracy ratowników w różnych warunkach.

Dodatkowo strażacy trenowali wykorzystanie kolców lodowych, które pozwalają na bezpieczne poruszanie się po lodzie oraz samodzielne wydostanie się z wody w przypadku załamania się pokrywy lodowej. Wiele uwagi poświęcono technikom autoasekuracji oraz wsparcia poszkodowanych w ekstremalnych warunkach.

Ćwiczenia były doskonałą okazją do przypomnienia, jak niebezpieczny może być lód. choćby jeżeli jego powierzchnia wydaje się stabilna, nigdy nie ma gwarancji, iż utrzyma ciężar człowieka. Szczególnie ryzykowne są miejsca z prądami wodnymi, w pobliżu mostów oraz porośnięte roślinnością. Każde załamanie lodu stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia. Strażacy apelują do mieszkańców o rozwagę i unikanie wchodzenia na lód. Chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. W przypadku zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Idź do oryginalnego materiału