Takie przedłużacze jak najszybciej wyrzuć. Zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim

1 rok temu

Pożar od przedłużacza wydaje się czymś, co może zdarzyć się jedynie w filmie. Albo sąsiadom. Ale na pewno nie nam. W rzeczywistości jest to jednak jedna z najczęstszych przyczyn pożarów domów.

Niepokojące statystyki…

W Polsce nie prowadzi się na ten temat regularnych badań, ale wiemy, ile osób rok do roku ponosi śmierć na skutek pożaru, który rozpoczął się od niesprawnego przedłużacza. Liczby te naprawdę dają do myślenia. W USA co roku około 3300 pożarów w domach ma swoje źródło w przedłużaczach, zabijając 50 osób i raniąc 270 kolejnych. Problem więc jest poważny i nie należy go bagatelizować, bo może się to skończyć nieszczęściem Twoim, albo kogoś z Twoich bliskich.

Warto więc abyś wiedział, kiedy przedłużacz może być niesprawny i stanowić zagrożenie pożarowe oraz w jaki sposób możesz się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć.

Czy przedłużacz może doprowadzić do pożaru? Fot. Freepik.com

Pożar od przedłużacza pod dywanem

Chociaż przedłużacze są przeznaczone do użycia tymczasowego (nie wiedziałeś o tym, prawda?), wiele osób podłącza je w różnych miejscach (na stałe) i stają się one stałym elementem wyposażenia. Wygodnie jest poprowadzić przewód zasilający od laptopa do gniazdka za kanapą i to pozostało w porządku; dopiero gdy przewód zostanie przykryty przez dywan lub wykładzinę, zaczynają się problemy. Wtedy właśnie przewód często może stać się zagrożeniem pożarowym. Przewody pod dywanami mogą się przegrzewać, zwłaszcza gdy ludzie po nich depczą. Zmniejsza to zdolność przewodu do przekazywania prądu, powodując jego nagrzewanie się. Co więcej, statystyki mówią, iż do przegrzania przewodu najczęściej dochodzi w środku nocy, kiedy domownicy gwałtownie śpią.

Dlaczego więc ludzie wloką przewody pod dywanami i przez drzwi? Koszt i wygoda to najczęstsze powody. Jest to szczególnie prawdziwe w starszych domach, które pierwotnie nie były przeznaczone do uruchomienia wielu urządzeń elektronicznych w tym samym czasie, nie mówiąc już o komputerach, telefonach komórkowych i tabletach ładujących się jednocześnie.

Przedłużacze zostały stworzone jako tymczasowe rozwiązanie

Prowadzenie przedłużaczy w całym domu nie powinno być rozwiązaniem długoterminowym. Bo tak jak wspominaliśmy: przedłużacze zostały tak naprawdę stworzone do użycia tymczasowego. jeżeli używasz wielu przedłużaczy w swoim domu, może nadszedł czas, aby zadzwonić do elektryka i uzyskać kilka dodatkowych gniazdek w całym domu. choćby jeżeli przedłużacze zostaną użyte we adekwatny sposób, np. do tymczasowego oświetlenia świątecznego, ludzie często zapominają o podstawowych środkach ostrożności.

Czy przedłużacz może doprowadzić do pożaru? Fot. Freepik.com

Pożar od przedłużacza – co zrobić, żeby do niego nie doszło?

Oto kilka środków ostrożności, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu domowi.

  • Nigdy nie prowadź przedłużacza pod dywanem, przez ścianę, nad belką lub przez drzwi czy okno.
  • Unikaj użycia przedłużaczy w zwojach.
  • Nie przyklejaj przedłużaczy do ścian dzięki gwoździ lub zszywek.  Poza stworzeniem kolejnego potencjalnego zagrożenia pożarowego, możesz się również porazić.
  • Wszystkie urządzenia kuchenne, takie jak mikrofalówki, ekspresy do kawy i tostery, podłączaj do gniazdek ściennych, a nie do przedłużacza.
  • Jeśli musisz użyć tymczasowego przedłużacza, podłączaj do niego tylko jedno urządzenie.
  • Jeśli przedłużacz jest niezwykle ciepły w dotyku, należy go natychmiast odłączyć od gniazdka i kupić nowy.
  • Do narzędzi i urządzeń elektrycznych używanych na zewnątrz należy użyć wyłącznie przewodu przeznaczonego do użytku na zewnątrz. Aby zaoszczędzić pieniądze, można kupić w domu przedłużacze przeznaczone do użytku na zewnątrz, ponieważ można ich bezpiecznie użyć w pomieszczeniach.
  • Przedłużacze użyte na zewnątrz lub w wilgotnych miejscach należy zawsze chronić dzięki zabezpieczenia przed zwarciem z ziemią. choćby jeżeli jest to przedłużacz zewnętrzny.
  • Jeśli uszkodzisz swój przedłużacz, nie próbuj go zaklejać taśmą lub w inny sposób naprawiać. Zamiast tego kup nowy.

Na koniec warto wiedzieć, kiedy należy wyrzucić stare przedłużacze. Wyrzuć je, jeżeli nie możesz znaleźć etykiet certyfikacyjnych, przewód nie ma trójstykowej wtyczki i złącza do nowoczesnych gniazdek ściennych. A także, gdy przewody mają pękniętą izolację lub odsłonięte przewody, lub przewód i wtyczka mają luźne połączenie.

Zobacz, jakie urządzenia pobierają prąd, choćby gdy są wyłączone.

Zastosuj wszelkie środki ostrożności, jeżeli zobaczysz na spacerze psa z przywiązaną do obroży żółtą wstążką!

Idź do oryginalnego materiału