Tego drewna nie wolno wrzucać do kominka. 500 złotych kary to jeszcze nic. Nie będzie litości

2 dni temu
Zdjęcie: Czy można palić drewnem w piecu? Eugen Fedorov/iStock


Wiele Polaków ogrzewa dom drewnem. Niestety przepisy w tej kwestii są bezlitosne i nie możemy użyć jakiegokolwiek surowca. Wybór ma znaczenie nie tylko pod względem wysokości rachunków, ale także bezpieczeństwa. Wyjaśniamy, czym nie wolno palić w piecu.
Jeszcze kilka lat temu w polskich domach można było spotkać tzw. kopciuchy, czyli stare piece, do których wrzucano dosłownie wszystko, choćby śmieci. Rząd postanowił zainteresować się tą kwestią i wprowadzić nowe przepisy. Nie wolno używać już do palenia określonego drewna, a dokładniej drewna iglastego, np. świerkowego albo sosnowego.


REKLAMA


Zobacz wideo Węgiel i drewno opałowe - czy zostały uwzględnione w tarczy antyinflacyjnej?


Czy można palić drewnem w piecu? Wybieraj tylko te trzy materiały
Iglaki charakteryzują się wysoką zawartością żywicy, która podczas spalania intensywnie wydziela dym. Substancje smoliste łatwo osadzają się w piecu i prowadzą do ich zanieczyszczenia. W efekcie przewody kominowe mają obniżoną przepustowość oraz zwiększa się ryzyko pożaru sadzy. Na dodatek trzeba wtedy częściej czyścić komin.
Nie przegap: Rząd poszedł na rękę Polakom w sprawie ulgi. Od tego roku do odliczenia od podatku aż 53 tys. zł
Drewno iglaste spala się szybciej niż liściaste. Tym samym generuje wysoką, ale krótkotrwałą temperaturę. Oznacza to konieczność częstego dokładania materiału, co nie jest ekonomiczne. O wiele lepszym wyborem jest drewno liściaste (np. brzoza, dąb, buk), pellet oraz brykiety drzewne.


Kominek Fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl


Czym nie wolno palić w piecu? Mandat 500 złotych to jeszcze nic
Istnieje lista materiałów zakazanych, których do pieca wrzucać nie można. Są to m.in. węgiel brunatny, muł węglowy, materiały przetworzone, tworzywa sztuczne, impregnowane i lakierowane drewno oraz płyty wiórowe. Palenie w piecu niewłaściwymi rzeczami nie tylko szkodzi środowisku, ale także skutkować mandatem. Kara za złe drewno może wynieść choćby 500 złotych, a w skrajnych sytuacjach choćby 5 tys. złotych. Kontrolę przeprowadza straż miejska, policja albo urzędnik. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału