W związku ze wzrostami stanów wód na rzekach strażacy w całym kraju interweniowali około 250 razy. W działaniach do tej pory brało udział prawie 1 300 ratowników.
Na opublikowanych przez straż zdjęciach z akcji widać, iż funkcjonariusze angażują się także w działania prewencyjne. Ich działania straży i innych służb w niektórych miejscach wspomagają Wojska Obrony Terytorialnej.
CZYTAJ: Nawałnice nadciągają nad Polskę. Służby w pełnej gotowości, również w Lubelskiem
Na opublikowanych przez straż zdjęciach z akcji widać, iż funkcjonariusze angażują się także w działania prewencyjne – między innymi obserwują i zabezpieczają wały przeciwpowodziowe, układają worki z piaskiem, a wcześniej – zbierają do nich piasek.
Rzecznik prasowy Komendanta Państwowej Straży Pożarnej powiedział, iż największe zagrożenie występuje na małych ciekach wodnych. Starszy brygadier Karol Kierzkowski podkreślił, iż największe ulewy rozpoczną się w ciągu najbliższych godzin. Intensywne opady nie powinny jednak stanowić poważnego zagrożenia dla rzek obwarowanych wałami i odpowiednio przygotowanych na gwałtowne wezbrania. Zagrożenie występuje głównie na rzekach lokalnych i strumykach, to tam może dojść do największych podtopień.
CZYTAJ: Nawałnice na Polską. Alert też dla Lubelskiego
– najważniejsze będą najbliższe godziny. Ta noc i kolejny dzień, który nam pokaże jak będą zachowywały się rzeki. Najtrudniejsze sytuacje mogą mieć miejsce na rzekach lokalnych, małych strumykach i ciekach wodnych. Szczególnie tam gdzie są skupiska ludzi. To na nich się koncentrujemy – powiedział starszy brygadier Karol Kierzkowski.
Łącznie w całym kraju w pogotowiu jest 5200 strażaków, do tego dochodzą odwody operacyjne w szkołach pożarniczych, gdzie gotowych do akcji jest kolejnych 800 funkcjonariuszy. Państwowa Straż Pożarna informuje również, iż garnizony w najbardziej zagrożonych miejscach zostały odpowiednio wzmocnione.
W związku z zagrożeniem intensywnymi opadami IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Alerty najwyższego, trzeciego stopnia obowiązują na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a także w Małopolsce i na Śląsku.
W naszym regionie burz i ulewnych opadów deszczu synoptycy spodziewają się w sobotę (14.09) i w niedzielę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek (13.09) po południu wydał dla województwa lubelskiego ostrzeżenie II stopnia przed silnym deszczem z burzami. Będą one obowiązywały od godz. 8.00 w sobotę 14 września przez całą dobę.
Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed intensywnymi nawalnymi opadami i możliwymi podtopieniami w nocy z piątku na sobotę i w sobotę na terenie województwa lubelskiego.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. Państwowa Straż Pożarna Facebook