Ustrzeż się przed pożarem domu [Film]

sokolka.tv 1 miesiąc temu

W związku z powoli rozpoczynającym się sezonem grzewczym wzrasta ryzyko zapalenia się sadzy nagromadzonej w przewodach kominowych.

Osadzanie się sadzy w przewodach dymowych może mieć kilka przyczyn. Główną z nich jest stosowanie materiałów niskiej jakości do palenia, takich jak mokre drewno, odpady komunalne czy guma. Powodują one osadzanie się w kominie pozostałości z niepełnego spalania, czyli sadzy. choćby cienka warstwa nagromadzonej sadzy może prowadzić do nieprawidłowego odprowadzania dymu, zmniejszając ciąg i działając destrukcyjnie na komin. Może to również zwiększyć ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czadem).

Sadza, w szczególności wilgotna jest łatwopalna i prędzej czy później dojdzie do jej zapalenia. Dzieje się to gwałtownie i nie sposób tego nie zauważyć, z komina wydobywają się płomienie, pojawia się gęsty dym, a z komina dobiega głośny szum. Nie należy zwlekać! w przypadku zaobserwowania takich symptomów należy:

- wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,

- zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry,

- niezwłocznie powiadomić straż pożarną.

Dlatego tak ważna jest zapobieganie tak niebezpiecznej sytuacji - poprzez systematyczne czyszczenie, sprawdzanie szczelności i wykonywanie przeglądów kominowych. Należy zwracać należytą uwagę na materiał spalany w urządzeniu grzewczym. istotną rolę odgrywają kratki wentylacyjne, których pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać. Dobrym rozwiązaniem jest montaż czujnika dymu oraz tlenku węgla.

Należy przeprowadzać czyszczenie przewodu kominowego regularnie, w przypadku paliw stałych 4 razy w roku, w przypadku gazu 2 razy w roku.

Według statystyk działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w powiecie sokólskim w 2023 roku doszło do 240 pożarów.

{youtube}CEN6b4duAvo{/youtube}

/EB,GK,TL/

Idź do oryginalnego materiału