W Ciężkowicach otwarto Salę Pamięci im. druha Augustyna Włudyki

miastoiludzie.pl 1 tydzień temu

Dziś w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach odbyła się uroczystość otwarcia Sali Pamięci imienia druha Augustyna Włudyki. W wydarzeniu uczestniczyli strażacy, sympatycy OSP oraz mieszkańcy miejscowości, którzy wspólnie oddali hołd tradycji i historii lokalnej straży pożarnej.

Sala Pamięci to nowe miejsce na mapie Ciężkowic, które powstało, by dokumentować i przypominać o wkładzie strażaków ochotników oraz orkiestry dętej im. Jana Muchy w życie społeczności. Podczas przemówienia otwierającego wydarzenie prezes OSP Ciężkowice, Marcin Śliwa, podkreślał znaczenie tej inicjatywy:

„Sala ta upamiętnia zarówno strażaków ochotników, którzy narażali własne życie, spiesząc z pomocą, jak i członków orkiestry dętej, którzy swoimi występami dodawali splendoru uroczystościom i wnosili euforia w serca ludzi” – mówił Śliwa.

Sala została nazwana na cześć druha Augustyna Włudyki, wieloletniego prezesa OSP Ciężkowice, który był inicjatorem jej stworzenia. To on zapoczątkował zbieranie eksponatów, które dziś tworzą bogatą kolekcję. Wśród prezentowanych pamiątek znajdują się m.in. dawne mundury, hełmy z czasów zaboru austro-węgierskiego, stare motopompy, aparaty powietrzne i armatury wodne. Znaleźć tu można również instrumenty muzyczne orkiestry, które choć nie nadają się już do grania, stanowią istotny element historii lokalnej kultury.

„Wystawa pokazuje młodszym pokoleniom, jak wyglądała praca strażaka w przeszłości. Od skromnych mundurów, przez stary sprzęt, aż po archaiczne hełmy – to wszystko uświadamia, jak daleką drogę przeszliśmy” – dodał prezes Śliwa.

Sala Pamięci ma być miejscem edukacji i inspiracji dla kolejnych pokoleń. Organizatorzy uroczystości wyrazili nadzieję, iż to nowe przedsięwzięcie stanie się impulsem do dalszego kultywowania pięknych tradycji strażackich oraz budowania wspólnoty wśród mieszkańców Ciężkowic.

Po przemówieniach i przecięciu wstęgi uczestnicy uroczystości mieli okazję zwiedzić wystawę, a także wysłuchać wspomnień związanych z prezentowanymi eksponatami. Wydarzenie zakończyło się symbolicznym złożeniem hołdu druhowi Augustynowi Włudyce, którego niezastąpiony wkład w rozwój lokalnej straży pożarnej zostanie na zawsze zapisany w pamięci społeczności.

Więcej napiszemy w grudniowym wydaniu Miasto i Ludzie:

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest tutaj:

[See image gallery at miastoiludzie.pl]
Idź do oryginalnego materiału