Walentynki w Bieruniu. Znamy szczegółowy program

1 rok temu

Dziś (8 lutego) w Bieruniu przedstawiono szczegółowy program uroczystości ku czci patrona miasta św. Walentego. Tradycyjnie, bieruńskie walentynki będą obfitowały w wydarzenia organizowane przez gminę i Kościół. W briefingu wziął udział m.in. burmistrz Krystian Grzesica oraz ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja, a zarazem kustosz Sanktuarium św. Walentego.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI KOŚCIELNYCH

Już w wigilię święta 13 lutego rozpoczną się msze święte w obu starobieruńskich kościołach. W drewnianym kościółku świętego Walentego odbędzie się msza św. o godz. 10.00 w intencji chorych i niepełnosprawnych parafian oraz mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego wraz z namaszczeniem chorych.

Następnie wierni będą modlić się o błogosławieństwo dla matek oczekujących potomstwa (14.00). Pół godziny później nastąpi błogosławieństwo dzieci, a o godzinie 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy ku czci św. Walentego. O północy zaplanowano pasterkę strażacką.

Pasterka strażacka
1 of 3
Pasterka strażacka; fot. Lech Gawin
Pasterka strażacka; fot. Lech Gawin

W kościele św. Bartłomieja na godz. 17.00 zaplanowano mszę św., którą odprawi arcybiskup Adrian Galbas w intencji mieszkańców Bierunia. Później uczestnicy uroczystości w procesji udadzą się pod pomnik św. Walentego ze zniczami, gdzie złożą kwiaty. Na zakończenie będzie jeszcze na nabożeństwo w sanktuarium.

W dzień patrona miasta 14 lutego msze święte w sanktuarium w różnych intencjach rozpoczną się już o 7.00 rano, a zakończą nieszporami o godz. 19.00. Szczegóły na plakacie poniżej:

W tym samym dniu w kościele św. Bartłomieja sumę odpustową o godz. 11.30 odprawi biskup Adam Baba z Lublina. Od rana wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament do adoracji. Można też będzie się wyspowiadać.

Suma odpustowa; fot. Lech Gawin

O godz. 16.30 w sanktuarium odbędzie się liturgia z błogosławieństwem dla narzeczonych, a po niej impreza taneczna w sąsiadującej ze świątynią restauracji „Stylowa” zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej.

Błogosławieństwo dla narzeczonych

IMPREZY MIEJSKIE

Foodtrucki, stoiska miejskie, konkursy z nagrodami (pamiątkowe gadżety miejskie) kartki walentynkowe, fotorama, wręczenie nagród uczestnikom konkursu na kartkę walentynkową to m.in. wydarzenia świeckie podczas uroczystości.

W bieżącym roku ma być pod dostatkiem odpustowego rarytasu – bieruńskich całusków, wypiekanych przez tutejszą Spółdzielnię Jedność specjalnie na walentynki.

Kinoteatr „Jutrzenka” przygotował wystawę rzeźb Jarosława Jasińskiego, a po Sanktuarium św. Walentego już 12 lutego oprowadzał będzie historyk i przewodniczący Rady Miejskiej w Bieruniu w jednej osobie Marcin Nyga.

Wydarzenia kulturalne zakończy koncert Barbary Broda-Malon z zespołem. Wokalistka wykona piosenki z repertuaru Ireny Santor (Dom Kultury „Gama” 17 lutego, impreza biletowana).

Święto zakochanych będzie ostatnim dniem, w którym będzie można zobaczyć ruchomą stajenkę w kościele św. Bartłomieja.

Relację z tych wydarzeń znajdziecie na naszych łamach.

A co o tegorocznych uroczystościach mówią organizatorzy?

Ksiądz Michał Anderko: – W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować. Współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych. W Bieruniu łączymy obie te tradycje, czego najlepszym wyrazem jest odpust ku czci św. Walentego.

Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia: – Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku, 14 lutego do sanktuarium pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, iż nasze walentynki po bieruńsku
przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń… Zatem do zobaczenia podczas odpustu na bieruńskim rynku!

Idź do oryginalnego materiału