Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z autorką książki „Pali się! Ryzyko, ogień, adrenalina. O byciu strażaczką bez lania wody” Agnieszką Wojciechowską.
Termin spotkania: 17 lutego 2025, poniedziałek godz. 17.00
Miejsce: Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, ul. Korycińskiego 6a
WSTĘP WOLNY
Agnieszka Wojciechowska – zawodowa strażaczka Państwowej Straży Pożarnej. Od 2009 roku pełni służbę w JRG 3 w Krakowie. Jest Mistrzynią Świata i zarazem rekordzistką w najbardziej prestiżowych zawodach służb mundurowych World Police and Fire Games. W 2018 roku została Mistrzynią Europy TFA i uzyskała tytuł najtwardszego strażaka.
OPIS KSIĄŻKI:
“PALI SIĘ!
Ryzyko, ogień, adrenalina
O byciu strażaczką bez lania wody”
Agnieszka Wojciechowska
Wydawnictwo MANDO
Kraków 2024
„Cześć, jestem Agnieszka, jeżdżę w podziale bojowym Państwowej Straży Pożarnej od dziewiętnastu lat i… uwielbiam to robić!”. Pewnie tak mogłabym się przedstawić na spotkaniu osób uzależnionych od adrenaliny. Dyżur, alarm, zrywka – wyskok dopaminy. W dwadzieścia pięć sekund musisz się ogarnąć i ruszyć na wezwanie. Tempo, przyjaźń, wspólny cel. Poczucie sensu i ludzka solidarność. Jazda, wysiadka, akcja – adrenalina uderza falą.
Nie ma dymu bez ognia. Nie ma sukcesu bez marzeń
Jeśli Agnieszka Wojciechowska coś sobie postanowi, to nic jej nie zatrzyma. I tak, pewnego dnia postanowiła, iż zostanie strażakiem. Nie takim za biurkiem, gdzie kończyła większość kobiet wstępujących do Państwowej Straży Pożarnej. To miało być spełnienie marzeń o wyciąganiu ludzi z płonących budynków, o jeżdżeniu do wypadków i gaszeniu pożarów. Chciała być jak jej dziadek, ojciec i brat. I takim właśnie strażakiem została, jako jedna z pierwszych Polek.
Przeszła mordercze szkolenie, wyjechała na prestiżowy staż do USA. Została mistrzynią i rekordzistką świata World Police and Fire Games, zdobyła tytuł najtwardszego strażaka Europy. Dziś jest st. kpt. Państwowej Straży Pożarnej i zastępczynią dowódcy zmiany. Prywatnie utalentowaną sportsmenką i szczęśliwą mamą trójki chłopców.
Ile sekund trzeba, by włożyć ważący ponad 10 kg kombinezon strażacki?
Czy kobieta w Straży Pożarnej musi dawać z siebie znacznie więcej niż mężczyzna?
Czy wszystkich strażaków dotyka zawodowa trauma?
Ta książka to inspirująca opowieść o kobiecej sile nie do zatrzymania. To historia poświęcenia, walki z absurdalnymi stereotypami i odporności – psychicznej oraz fizycznej. Wspaniały przykład tego, iż empatia i współczucie mogą pomóc w najtrudniejszych sytuacjach, a w życiu można naprawdę wiele, niezależnie od płci.