Choć kierowcy regularnie korzystają ze stacji benzynowych, to wielu z nich prawdopodobnie nie zna przepisów, jakie obowiązują w takich miejscach. Mało kto wie, iż wystarczy jeden błąd, by otrzymać wysoki mandat. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas tankowania samochodu i jak nie narażać siebie oraz innych na niebezpieczeństwo.
REKLAMA
Zobacz wideo Wysokie ceny paliw zmorą kierowców. Tusk podał termin zmian
Za co mandat na stacji paliw? Lepiej przestrzegać tych przepisów
Stacje paliw to miejsca o podwyższonym ryzyku z uwagi na obecność pali i innych łatwopalnych substancji. Z tego względu każdy klient powinien bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo i przestrzegać obowiązujących tam zasad. Jedną z nich jest zakaz tankowania samochodu z włączonym silnikiem. Takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne, a przy okazji może grozić mandatem w wysokości 100 złotych. Co więcej, jeżeli policja uzna, iż pozostawienie samochodu z włączonym silnikiem na dłużej niż minutę powoduje nadmierną emisję spalin lub hałasu, kara wzrośnie do 300 złotych.
Zakazane jest też wlewanie paliwa do nieprzystosowanych do tego pojemników. Benzynę kupioną na zapas można przechowywać wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego kanistrach. jeżeli pracownik stacji benzynowej przyłapie klienta na dolewaniu paliwa do butelek czy zwykłych baniaków, może wezwać na miejsce policję. Wówczas taki kierowca otrzyma mandat w wysokości choćby 3000 złotych z powodu nieprzestrzegania zasad dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych.
Zobacz też: Najdroższą i najtańszą benzynę w Europie dzieli ponad 6 zł na litrze. Gdzie warto tankować?
Dlaczego na stacji benzynowej nie można używać komórek? Wielu ignoruje ten zakaz
Kolejny istotny przepis dotyczy palenia papierosów. Ten zakaz nie powinien nikogo dziwić z uwagi na fakt, iż na stacjach benzynowych znajdują się łatwopalne substancje. Mniej oczywisty jest jednak zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Choć oficjalne przepisy tego nie regulują, to jednak na stacjach można zauważyć specjalne oznaczenia zabraniające używania telefonów. Wiele osób jednak ignoruje ten zakaz, a to ogromny błąd. Mało kto wie, iż telefony komórkowe powodują gromadzenie się ładunków elektrostatycznych, które w połączeniu z oparami paliwa mogą stanowić zagrożenie wybuchu. Ponadto telefon rozprasza klienta, który mógłby rozlać paliwo poza wlewem.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.