W czwartek, 25 czerwca, przy ul. Dobrzyńskiej 21 w Płocku doszło do niebezpiecznego zdarzenia. O godz. 21:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Płocku wpłynęło zgłoszenie dotyczące podejrzenia rozszczelnienia instalacji gazowej w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego.Na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego „Płock 6”, a także Policję, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Pogotowie Gazowe – informuje Wojciech Pietrzak, oficer prasowy Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.
– Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Płocku nawiązał kontakt telefoniczny z osobą zgłaszającą w celu uzyskania szczegółowych informacji. W trakcie rozmowy mężczyzna poinformował, iż odkręcił kurki gazowe w kuchence i chce wysadzić blok. Dyżurny kontynuował rozmowę, starając się uspokoić mężczyznę oraz nakłonić go do zakręcenia gazu, otwarcia okien, otwarcia drzwi i opuszczenia mieszkania – relacjonuje Wojciech Pietrzak.
Oficer zaznacza, iż „dzięki opanowaniu i profesjonalnie prowadzonej rozmowie dyżurny utrzymał kontakt ze zgłaszającym do czasu przybycia strażaków pod drzwi mieszkania. W wyniku prowadzonych negocjacji mężczyzna otworzył drzwi, co umożliwiło ratownikom bezinwazyjne wejście do lokalu i szybkie podjęcie działań. Jeden z funkcjonariuszy uniemożliwił ponowne zamknięcie drzwi, przytrzymując je nogą. Mężczyzna nie był silnie agresywny, jednak próbował wrócić do mieszkania. Strażacy powstrzymywali go przed wejściem do lokalu do czasu przybycia policji, która następnie przejęła mężczyznę. Na miejscu obecny był również Zespół Ratownictwa Medycznego, który zdecydował o przewiezieniu właściciela mieszkania do szpitala”.
– Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu do wskazanego lokalu oraz wykonaniu pomiarów na klatce schodowej, w obrębie drzwi mieszkania, a następnie wewnątrz lokalu. Po wejściu do mieszkania stwierdzono wyczuwalny zapach gazu – tłumaczy strażak. – W mieszkaniu prawdopodobnie nie było zasilania elektrycznego. Dodatkowo strażacy wyłączyli bezpieczniki w lokalu. Przewietrzono wszystkie pomieszczenia. Równocześnie drugi zastęp zabezpieczający miejsce zdarzenia zakręcił dopływ gazu do budynku na przyłączu głównym.
Po przybyciu Pogotowia Gazowego mieszkanie zostało ponownie sprawdzone przez pracowników pogotowia oraz ratowników PSP. Gazownicy stwierdzili brak zagrożenia. W budynku przebywało około 110 osób.
Fot. Pixabay

2 godzin temu




![[FOTO] Mija 55. lat od pożaru w czechowickiej rafinerii. IPN o przebiegu akcji](https://img.czecho.pl/2026/06/pozar_w_rafinerii_w_czechowicach_dziedzicach_a5f5.jpeg)


![Poranny gość Radia 90: Sławomir Walento, szef WOPR w Rybniku [WIDEO]](https://www.radio90.pl/files/2026/06/SLAWOMIR-wALENTO-R90-2.jpeg)


