Baszta Półokrągła – gotycka warownia w Lublinie
Baszta Półokrągła powstała w roku 1341 (choć według innych źródeł wzniesiono ją na przełomie XIV i XV wieku). Podobnie jak mury miejskie, wykonana została w stylu gotyckim – z kamienia oblicowanego cegłą. Wokół baszty znajdował się system drewnianych schodów, ganków i podestów, które zapewniały obrońcom dostęp do stanowisk strzelniczych (szczelinowych i głównych). Strzelnice rozmieszczone były na dwóch kondygnacjach – baszta stanowiła istotny strategicznie punkt w systemie obwarowań miejskich. Jej wysokość wynosi 21 metrów.
Autor projektu budynku nie jest znany, jednak wiadomo, iż za jego wzniesienie, uzbrojenie i późniejszą konserwację odpowiadał cech kupiecki, który wspólnie z wojskiem dbał o bezpieczeństwo Lublina. Obecny wygląd baszty zawdzięczamy renowacji przeprowadzonej w latach 80. XX wieku, która miała na celu przywrócenie jej pierwotnego kształtu. Kolejne prace konserwatorskie wykonano w 2021 roku, jednak nigdy nie odtworzono historycznych elementów drewnianych.

Z czego słynie Baszta Półokrągła w Lublinie? Ciekawostki historyczne
Basztę Półokrągłą nazywa się niekiedy również Basztą Szewską – ze względu na to, iż w średniowieczu przebywali w niej także miejscy szewcy, którzy razem z kupcami odpowiadali za stan techniczny i obronny obiektu.
Ciekawostką jest również fakt, iż w baszcie wytwarzano świece. Wewnątrz zawieszano konopne liny, po których spływał gorący wosk. W ten sposób produkowano tzw. gromnice, które cieszyły się dużym uznaniem – między innymi wśród lubelskiego duchowieństwa.
Nazwa Baszta Półokrągła pochodzi od kształtu budowli – jej płaska część zwrócona była w stronę miasta, natomiast półokrągła spełniała funkcję obronną. Kiedyś na terenie Lublina istniała również Baszta Okrągła, jednak została strawiona przez pożar w XVII wieku. Do dziś zachowały się jedynie jej ruiny, które można zobaczyć na podwórzu przy ul. Lubartowskiej 25.

Baszta Półokrągła – zwiedzanie
Niestety, Baszta Półokrągła w Lublinie nie jest w tej chwili dostępna dla zwiedzających. Kiedy może się to zmienić? Tego na razie nie wiadomo. Informacje o ewentualnym udostępnieniu obiektu dla turystów, w tym cennik i godziny otwarcia, zostaną prawdopodobnie opublikowane na stronie internetowej zarządcy budowli.
Gdzie znajduje się Baszta Półokrągła i co warto zobaczyć w pobliżu?
Basztę Półokrągłą znajdziemy przy ul. Królewskiej 8 w Lublinie. To miejsce położone jest w samym sercu miasta, a w jego najbliższej okolicy znajduje się wiele interesujących atrakcji turystycznych. Oto nasze top 5 miejsc wartych odwiedzenia:
- Brama Krakowska
- Muzeum Historii Miasta Lublina
- Wieża Trynitarska
- Archikatedra Lubelska
- Dom Słów