Najwyższy stopień zagrożenia w dużej części Polski i w woj. łódzkim. Wydano pilny komunikat

2 godzin temu

Może wystarczyć iskra

Upały i brak opadów sprawiają, iż sytuacja w polskich lasach staje się coraz bardziej niebezpieczna. W wielu regionach kraju obowiązuje wysokie zagrożenie pożarowe. Najtrudniejsza sytuacja panuje w tej chwili w zachodniej i centralnej Polsce, gdzie ściółka leśna jest skrajnie wysuszona. Leśnicy apelują o rozwagę i przypominają, iż do wybuchu pożaru może wystarczyć zaledwie iskra.

https://kutno.net.pl/wydarzenia/fala-upalow-napedza-boom-na-klimatyzacje-telefony-urywaja-sie-od-rana-do-poznej-nocy/BJ25haV9hdCyetI9PDUX

Aktualna mapa zagrożenia pokazuje, iż ryzyko pożarów obejmuje znaczną część kraju. Wysokie temperatury utrzymujące się od kilku dni oraz brak deszczu powodują, iż lasy stają się wyjątkowo podatne na ogień. W takich warunkach choćby pozornie niegroźne zachowanie może mieć tragiczne konsekwencje.

- Przed nami kolejne dni z wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Takie warunki sprawiają, iż ściółka leśna staje się bardzo sucha, a do wybuchu pożaru może wystarczyć choćby iskra lub niedopałek papierosa - apeluje Nadleśnictwo Kutno, Lasy Państwowe.

Leśnicy przypominają, iż zdecydowana większość pożarów lasów powstaje z winy człowieka. Często są to efekty zwykłej nieuwagi – wyrzuconego niedopałka papierosa, pozostawionych śmieci czy rozpalenia ogniska w miejscu, gdzie jest to zabronione.

Gdzie sytuacja jest najpoważniejsza?

Dlatego podczas wizyty w lesie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie wolno wyrzucać niedopałków papierosów ani rozpalać ognisk poza wyznaczonymi miejscami. Nie należy również wjeżdżać samochodem do lasu poza drogami i parkingami przeznaczonymi do ruchu. Ważne jest także zabieranie ze sobą wszystkich odpadów – choćby pozostawiona w lesie szklana butelka może przy odpowiednich warunkach przyczynić się do powstania pożaru.

Obszary na których zagrożenie jest najwyższe (fot. Instytut Badawczy Leśnictwa)

Jeżeli zauważymy dym lub ogień w lesie, nie wolno zwlekać z reakcją. Każdy taki przypadek należy natychmiast zgłosić pod numer alarmowy 112. Szybka interwencja służb może zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia i ograniczyć straty.

Leśnicy podkreślają, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo lasów spoczywa na wszystkich odwiedzających.

- Dbajmy wspólnie o nasze lasy. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii i zniszczyć to, co natura tworzyła przez dziesiątki lat - podkreśla Nadleśnictwo Kutno.

W najbliższych dniach synoptycy przez cały czas prognozują wysokie temperatury i niewielkie opady, dlatego zagrożenie pożarowe może się utrzymywać lub choćby wzrastać. Wybierając się do lasu, warto zachować szczególną ostrożność i pamiętać, iż odpowiedzialne zachowanie każdego z nas ma realny wpływ na ochronę przyrody.

https://kutno.net.pl/wydarzenia/urzad-oglasza-rekrutacje-do-pracy-oferuja-pelny-etat-jakie-sa-wymagania/VgGJX4k9VaKicRrKKWl1
Idź do oryginalnego materiału