Może wystarczyć iskra
Upały i brak opadów sprawiają, iż sytuacja w polskich lasach staje się coraz bardziej niebezpieczna. W wielu regionach kraju obowiązuje wysokie zagrożenie pożarowe. Najtrudniejsza sytuacja panuje w tej chwili w zachodniej i centralnej Polsce, gdzie ściółka leśna jest skrajnie wysuszona. Leśnicy apelują o rozwagę i przypominają, iż do wybuchu pożaru może wystarczyć zaledwie iskra.
https://kutno.net.pl/wydarzenia/fala-upalow-napedza-boom-na-klimatyzacje-telefony-urywaja-sie-od-rana-do-poznej-nocy/BJ25haV9hdCyetI9PDUXAktualna mapa zagrożenia pokazuje, iż ryzyko pożarów obejmuje znaczną część kraju. Wysokie temperatury utrzymujące się od kilku dni oraz brak deszczu powodują, iż lasy stają się wyjątkowo podatne na ogień. W takich warunkach choćby pozornie niegroźne zachowanie może mieć tragiczne konsekwencje.
- Przed nami kolejne dni z wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Takie warunki sprawiają, iż ściółka leśna staje się bardzo sucha, a do wybuchu pożaru może wystarczyć choćby iskra lub niedopałek papierosa - apeluje Nadleśnictwo Kutno, Lasy Państwowe.
Leśnicy przypominają, iż zdecydowana większość pożarów lasów powstaje z winy człowieka. Często są to efekty zwykłej nieuwagi – wyrzuconego niedopałka papierosa, pozostawionych śmieci czy rozpalenia ogniska w miejscu, gdzie jest to zabronione.
Gdzie sytuacja jest najpoważniejsza?
Dlatego podczas wizyty w lesie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie wolno wyrzucać niedopałków papierosów ani rozpalać ognisk poza wyznaczonymi miejscami. Nie należy również wjeżdżać samochodem do lasu poza drogami i parkingami przeznaczonymi do ruchu. Ważne jest także zabieranie ze sobą wszystkich odpadów – choćby pozostawiona w lesie szklana butelka może przy odpowiednich warunkach przyczynić się do powstania pożaru.
Obszary na których zagrożenie jest najwyższe (fot. Instytut Badawczy Leśnictwa)
Jeżeli zauważymy dym lub ogień w lesie, nie wolno zwlekać z reakcją. Każdy taki przypadek należy natychmiast zgłosić pod numer alarmowy 112. Szybka interwencja służb może zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia i ograniczyć straty.
Leśnicy podkreślają, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo lasów spoczywa na wszystkich odwiedzających.
- Dbajmy wspólnie o nasze lasy. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii i zniszczyć to, co natura tworzyła przez dziesiątki lat - podkreśla Nadleśnictwo Kutno.
W najbliższych dniach synoptycy przez cały czas prognozują wysokie temperatury i niewielkie opady, dlatego zagrożenie pożarowe może się utrzymywać lub choćby wzrastać. Wybierając się do lasu, warto zachować szczególną ostrożność i pamiętać, iż odpowiedzialne zachowanie każdego z nas ma realny wpływ na ochronę przyrody.
https://kutno.net.pl/wydarzenia/urzad-oglasza-rekrutacje-do-pracy-oferuja-pelny-etat-jakie-sa-wymagania/VgGJX4k9VaKicRrKKWl1
2 godzin temu







