OSP Wesoła i czujki na straży bezpieczeństwa

5 godzin temu

Stolica realizuje program Warszawa chroni, jednym z jej elementów jest dbanie o bezpieczeństwo przeciwpożarowe mieszkańców. Dlatego miasto włączyło się w kampanię „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. Także o tej akcji prezydent m.st. Warszawy rozmawiał wczoraj ze strażakami z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej.

Bardzo dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom za to, iż są zawsze gotowi pomagać warszawiakom. Razem wzmacniamy bezpieczeństwo na każdym poziomie, zaczynając od czujek tlenku węgla w każdym domu poprzez interwencje, aż po wspieranie zabezpieczania bezpieczeństwa w Warszawie w dużo poważniejszych przypadkach. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla naszych wszystkich strażaków i z Ochotniczej i z Państwowej Straży Pożarnej – powiedział prezydent m.st. Warszawy.

Na początku października zostało podpisane porozumienie z Komendą Główną Straży Pożarnej na temat współpracy. Pierwszym wspólnym projektem jest kampania pod nazwą „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”.

Jesień i zima to okres, w którym w domach i mieszkaniach wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Chociaż pożarów w budynkach mieszkalnych jest co roku coraz mniej (prawie 34 tys. w 2021 r. i niecałe 30 tys. w 2023 r.), to wciąż stanowią poważny problem. Liczba pożarów jest znacznie niższa w mieszkaniach, które mają czujkę dymu (niecałe 3 tys. pożarów w 2021 r. i 2,6 tys. w 2023 r.).

Ważne jest również przypomnienie właścicielom, zarządcom i administratorom budynków mieszkalnych o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego (zakaz składowania substancji niebezpiecznych pożarowo w piwnicach i na poddaszach; zakaz blokowania klatek schodowych; przeprowadzanie obowiązkowych przeglądów instalacji technicznych w budynku – wentylacja, gaz, prąd, przewody kominowe).

W pierwszym etapie Warszawa zamierza kupić 500 urządzeń wykrywających czad. W pierwszej kolejności będą one montowane w miejskich budynkach komunalnych.

OSP Wesoła

Mało kto wie, iż w Warszawie mamy pięć jednostek OSP. Wspieramy ochotników w bardzo różnych działaniach. Pomagają Państwowej Straży Pożarnej, interweniują w całej Warszawie, wyjeżdżają do pożarów, pomagają mieszkańcom. Kupujemy sprzęt, staramy się również pomagać finansowo – dodaje prezydent stolicy.

Jednostka z Wesołej od wielu lat odnotowuje najwięcej wyjazdów w ramach akcji lub działań ratowniczych. W 2023 r. znalazła się w gronie najlepszych OSP w kraju – zajęła pierwsze miejsce w statystyce prowadzonej przez PSP. Od lat miasto wspiera jednostkę finansowo Od początku 2024 r. (stan na 13.11) było to ponad 625 tys. zł.

Autor: UM

Foto: UM

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje



Idź do oryginalnego materiału