fot. OSP Ciężkowice
Rok 2024 już za nami, a pierwsze dni nowego roku 2025 to doskonała okazja, aby przedstawić Państwu garść statystyk strażackich za miniony rok w gminie Ciężkowice. Porównując ilość interwencji podjętych przez strażaków w naszej gminie do roku 2023, można jednoznacznie stwierdzić, iż rok 2024 był zdecydowanie spokojniejszy o czym świadczy spadek akcji strażackich.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie kilka dni temu przedstawiła statystki interwencji podjętych przez jednostki PSP i OSP z terenu województwa małopolskiego. Można z nich wyczytać, iż rozkład interwencji przez jednostki z terenu gminy Ciężkowice prezentuje się następująco:
OSP CIĘŻKOWICE – pożary: 10, miejscowe zagrożenia: 39, alarmy fałszywe: 2 – łącznie 51
OSP ZBOROWICE – pożary: 7, miejscowe zagrożenia: 20, alarmy fałszywe: 0 – łącznie 27
OSP JASTRZĘBIA – pożary: 5, miejscowe zagrożenia: 13, alarmy fałszywe: 0 – łącznie 18
OSP BRUŚNIK – pożary: 3, miejscowe zagrożenia: 11, alarmy fałszywe: 0 – łącznie 14
OSP FALKOWA – pożary: 1, miejscowe zagrożenia: 1, alarmy fałszywe: 0 – łącznie 2
OSP KIPSZNA – pożary: 0, miejscowe zagrożenia: 0, alarmy fałszywe: 0 – łącznie 0
W tym miejscu warto wspomnieć największe akcje ratownicze na terenie gminy Ciężkowice. Jedną z nich jest wypadek drogowy do jakiego doszło 4 marca w Kąśnej Górnej. W zdarzeniu wziął udział jeden samochód osobowy, który uderzył w drzewo. Zderzenie okazało się tragiczne w skutkach, gdyż zginęło w nim 3 mężczyzn. Również 10 sierpnia w godzinach nocnych na granicy Bogoniowic i Gromnika zdarzenie drogowe z udziałem motocykla i samochodu osobowego okazało się tragiczne w skutkach. Wówczas śmierć poniósł 16-letni motocyklista. Tragiczny wypadek wydarzył się także 26 lipca w Bruśniku, gdzie ciągnik rolniczy przygniótł około 60 – letniego mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu. Jak można zauważyć był to tragiczny rok na terenie naszej gminy.
Warto nadmienić jeszcze jedną akcję zakrojoną na dużą skalę. Mowa tutaj o neutralizacji plamy substancji ropopochodnej z rzeki Biała Tarnowska. Do zdarzenia doszło w dniu 2 sierpnia. Wówczas w działaniach wzięła udział grupa ratownictwa chemicznego z JRG 1 Tarnów.
Pracowity rok za strażakami, miejmy nadzieję, iż w roku 2025 obędzie się bez dramatycznych zdarzeń. Strażakom życzymy opieki patrona Świętego Floriana i oczywiście tylu powrotów co wyjazdów do akcji.