Sytuacja w lasach jeszcze nigdy nie była tak poważna. Przedłużająca się susza daje się we znaki, a nie jest wykluczone, iż niedługo wprowadzone zostaną ograniczenia w dostępie do terenów leśnych. Strażacy i leśnicy pozostają w stanie pełnej gotowości, by gwałtownie reagować w przypadku zagrożenia pożarowego.
Na obszarze zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku doszło już do 97 pożarów, które objęły łącznie niemal 19 hektarów. Dla porównania – w tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano 29 pożarów, które zniszczyły kilka ponad hektar. Jeszcze rok wcześniej było ich 27 na powierzchni niespełna hektara.
Chociaż na razie nie wydano decyzji o zakazie wstępu do lasów przed długim majowym weekendem, sytuacja może zmienić się w każdej chwili.
– Czasowy zakaz przebywania w lasach to środek ochronny, który chroni zarówno ludzi, jak i leśne ekosystemy – tłumaczy Jolanta Sojka, kierująca Wydziałem Komunikacji i Społecznych Funkcji Lasów w szczecińskiej RDLP.
Tego typu zakaz wprowadza nadleśniczy w przypadku wysokiego ryzyka pożarowego – jeżeli przez pięć dni z rzędu wilgotność ściółki sosnowej o poranku spadnie poniżej 10%, zakaz staje się obowiązkowy. Ma to ułatwić działania ratownicze i ograniczyć ryzyko dla osób mogących znaleźć się w rejonie pożaru. Osoby łamiące ten zakaz mogą zostać ukarane mandatem do 500 zł lub skierowane do sądu.
Paradoksalnie jednak, obecność ludzi w lesie bywa pomocna.
– Do najczęstszych przyczyn pożarów należą nieostrożne zachowania odwiedzających i celowe podpalenia. Jednocześnie, jak pokazują nasze dane, turyści i przejezdni często jako pierwsi zauważają ogień i zgłaszają go odpowiednim służbom – mówi Jolanta Sojka.
Prognozy nie są optymistyczne – najbliższe dni nie przyniosą większych opadów.
– Spodziewamy się deszczu w piątek i sobotę, ale będą to krótkie, przelotne opady, miejscami związane z burzami. Jedynie lokalnie mogą być intensywniejsze, jednak nie poprawią ogólnego stanu hydrologicznego. przez cały czas będziemy zmagać się z suszą – informuje Michał Sikora-Le z IMGW. – Potrzebne byłyby kilkudniowe, ciągłe opady, by zauważyć realną poprawę. Przelotny deszcz może tylko chwilowo złagodzić problem i to w wybranych lokalizacjach.
Aktualne dane na temat zagrożenia pożarowego można sprawdzać codziennie o godzinie 10 i 14 na stronie: bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie.
Podczas wizyt w lasach pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – unikajmy używania ognia, nie palmy papierosów i nie rozpalajmy ognisk ani grilla poza miejscami do tego przeznaczonymi.
Apelujemy do wszystkich odwiedzających lasy o szczególną rozwagę i ostrożność. jeżeli zauważysz ogień – niezwłocznie powiadom Straż Pożarną lub Służbę Leśną, dzwoniąc pod numer alarmowy 998 lub 112.