Tegoroczna majówka przypada na okres wyjątkowego zagrożenia pożarowego w polskich lasach. Od początku 2025 roku do końca kwietnia odnotowano niemal 1800 pożarów lasów – to czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Państwowa Straż Pożarna oraz Lasy Państwowe wspólnie apelują o szczególną ostrożność podczas wypoczynku na łonie natury.
Przyczyną alarmującej sytuacji są niemal bezśnieżna zima i wyjątkowo sucha wiosna. W wielu miejscach kraju warunki są tak trudne, iż wystarczy jedna iskra, by doszło do pożaru.
– W lasach jest bardzo sucho. Krótkie, przelotne opady nie poprawiają tej dramatycznej sytuacji – podkreśla Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Zagrożenie dotyczy nie tylko samej roślinności, ale również zwierząt zamieszkujących lasy – szczególnie młodych osobników, które nie są w stanie uciec przed ogniem. Dlatego służby apelują, by ogień rozniecać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, nie wjeżdżać samochodami do lasu oraz reagować na wszelkie nietypowe zachowania innych osób.
Jak zaznacza nadbrygadier Józef Galica z PSP, to właśnie nasze odpowiedzialne zachowanie ma najważniejsze znaczenie dla ochrony przyrody i zdrowia publicznego. W sytuacjach ekstremalnych możliwe jest także wprowadzenie okresowego zakazu wstępu do lasu – dzieje się tak, gdy przez pięć dni z rzędu wilgotność ściółki leśnej spada poniżej 10 proc.
Polska, mimo wysokiej liczby pożarów, skutecznie radzi sobie z ich gaszeniem dzięki jednemu z najlepszych systemów przeciwpożarowych w Europie. Lasy Państwowe prowadzą m.in. stały monitoring wilgotności ściółki oraz dysponują specjalistycznym sprzętem – 30 samolotami gaśniczymi, 8 śmigłowcami oraz flotą patrolową.
W obliczu długiego weekendu majowego służby przypominają: majówka to czas wypoczynku, ale też odpowiedzialności. Szanujmy przyrodę i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. jeżeli zauważysz ogień lub dym w lesie – natychmiast dzwoń na numer alarmowy 112 lub 998.