Uwaga na metodę oszustwa „na strażaka”! Niewiarygodne, do czego są zdolni oszuści

2 tygodni temu

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach ostrzega przed formą oszustwa, która pojawiła się w na terenie województwa śląskiego. Przestępcy, przebrani w mundury strażackie, próbują dostać się do mieszkań starszych osób pod pretekstem przeprowadzenia kontroli przeciwpożarowej.

Fot. Warszawa w Pigułce

Schemat działania oszustów jest podobny do znanej już metody „na wnuczka”. Tym razem jednak przestępcy podają się za funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Odwiedzają głównie osoby starsze, informując je o rzekomej konieczności sprawdzenia czujek dymu lub zabezpieczeń przeciwpożarowych w mieszkaniu. W ten sposób próbują wykorzystać nieuwagę i zaufanie seniorów, by dostać się do środka i okraść ich z pieniędzy oraz kosztowności, często stanowiących dorobek całego życia.

Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach podkreśla, iż funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej nie przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawczych w budynkach mieszkalnych. Wszelkie kontrole w obiektach poprzedzane są pisemnym zawiadomieniem, a strażacy nigdy nie zjawiają się bez zapowiedzi.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności wizyty strażaków, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą Komendą Państwowej Straży Pożarnej lub zawiadomić Policję. Lepiej dmuchać na zimne i zweryfikować tożsamość osób podających się za funkcjonariuszy, niż stać się ofiarą oszustwa i stracić oszczędności życia.

To nie pierwszy przypadek, gdy przestępcy podszywają się pod przedstawicieli służb mundurowych, by wkraść się w zaufanie i okraść starsze osoby. Wcześniej odnotowywano przypadki oszustw „na policjanta” czy „na pracownika administracji”. Teraz do tego niechlubnego grona dołączyli fałszywi strażacy.

Apelujemy do wszystkich, a szczególnie do osób starszych i ich bliskich, o zachowanie czujności i ostrożności. Nie wpuszczajmy do domu nieznajomych, choćby jeżeli twierdzą, iż są przedstawicielami służb mundurowych. Zawsze żądajmy okazania legitymacji służbowej i weryfikujmy tożsamość osób, które chcą wejść do naszego mieszkania. W razie jakichkolwiek podejrzeń, dzwońmy na numer alarmowy 112 lub kontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji czy Państwowej Straży Pożarnej.

Tylko nasza czujność i zdecydowana reakcja mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą oszustwa. Nie dajmy się zwieść pozorom i mundurowi – prawdziwi funkcjonariusze zawsze zrozumieją naszą ostrożność i chęć weryfikacji ich tożsamości. Nasze bezpieczeństwo i ochrona dorobku życia są najważniejsze.

Idź do oryginalnego materiału