Od wtorku możemy cieszyć się nową ekspozycją czasową w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK. Naszym gościem na wernisażu wystawy dnia 27 lutego była kustoszka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, pani Urszula Szymak-Waśkiewicz, która opowiedziała w czasie uroczystego jej otwarcia o wielu aspektach związanych z pojawianiem się obrazów świętych w domach wiejskich:
“Ludowa religijność nadawała wizerunkom świętych moc uzdrawiania, gaszenia pożarów, zatrzymania powodzi, czy powstrzymania od uderzeń pioruna. Obrazy stawiano w oknach podczas burzy, wynoszono je do pożaru (…) Wynalazek litografii z XVIII w. spopularyzował idee wizerunków. Tanie, odpowiadające gustom odbiorców obrazy drukowane na papierze, stały się elementem wyposażenia domu (…) maszyny drukarskie z XIX wieku, znacznie przyspieszyły proces druku obrazów”.
Pani Urszula zwróciła nasza uwagę na aranżację wystawy, która nawiązywała do sposobów ekspozycji we wnętrzach wiejskich – przestrzeni wydzielonej “świętego kąta” lub w formy podsufitowej galeryjnej ekspozycji, gdzie najważniejsze wizerunki otaczane były kolejnymi zakupami tego typu. A także na fakt pokazania bardzo niewielkiej grupy zabytków ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, które tym bardziej pieczołowicie zostały wyselekcjonowane. Intencją jej było pokazanie różnorodności patronów z uwzględnieniem ich funkcji w życiu wiejskiej społeczności – dokonała selekcji tych, którzy związani są szczególnie ze zwyczajami ludowymi występującymi na terenie Podlasia.
Wystawa dostępna jest w siedzibie Muzeum bezpłatnie od wtorku do piątku w godzinach 9-16 oraz w soboty 10-15. Zapraszamy!
Fot. z wernisażu W. Panow: