Radykalne zaostrzenie kar. Władze reagują po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym

news.5v.pl 6 godzin temu

MSWiA i Ministerstwo Sprawiedliwości zostały zobowiązane do opracowania projektu radykalnego zaostrzenia kar za spowodowanie pożaru (grzywna, areszt – red.) w ramach Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia” – napisał Dobrzyński na platformie X.

Przepisy Kodeksu karnego w tym zakresie (dotyczące też podpalenia jako dywersji – red.) są wystarczające i nie wymagają zmian” – zaznaczył rzecznik.

Zaostrzenie kar za podpalenia. Premier chce „większej dyscypliny”

Premier Donald Tusk zapowiedział rządową dyskusję na temat kar za podpalenia podczas poniedziałkowej odprawy ze służbami nieopodal miejscowości Grzędy (Podlaskie – red.).

Służby gasiły tam pożar suchych trzcinowisk i łąk Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jak mówił, planowane jest wprowadzenie nowych zasad w stosunku do wszystkich przypadków, które noszą znamiona celowego podpalenia albo „oczywistej, niewybaczalnej głupoty”.

ZOBACZ: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Armia wysłała wsparcie

– Wszyscy musimy się nauczyć większej dyscypliny, a czasami wyższa kara bardziej uświadamia potrzebę zachowania takiej dyscypliny – podkreślił szef rządu, zapowiadając dyskusję podczas obrad Rady Ministrów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Policja zbiera dowody

Pożar wybuchł w niedzielę na styku powiatów augustowskiego i monieckiego w okolicach wsi Kopytkowo (gmina Sztabin, powiat augustowski – red.). Według strażaków objął około 450 hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego (BPN).

W działania zaangażowanych było ponad stu żołnierzy i 10 pojazdów z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dron Bayraktar z kamerą termowizyjną.

To największy tej wiosny pożar suchych trzcinowisk i łąk nad Biebrzą. Trzy tygodnie temu strażacy gasili tam pożar, który objął 90 ha terenów chronionych, przed tygodniem kolejny, gdy spłonęło 8-9 ha.

ZOBACZ: Gigantyczny pożar parku narodowego. Ministerstwo wydało nowy komunikat

Policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Augustowie zbiera i zabezpiecza dowody jeszcze przed formalnym wszczęciem śledztwa w sprawie pożaru.

Wstępnie zakładany kierunek śledztwa to sprowadzenie pożaru (lub bezpośredniego niebezpieczeństwa jego wystąpienia – red.), jako zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, prawdopodobnie w połączeniu z kwalifikacją prawną, która mówi o zniszczeniach w świecie roślinnym lub zwierzęcym, bo pożar obejmuje tereny chronione.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału