Wołomińscy strażacy apelują

1 tydzień temu

Od początku 2025 roku wołomińscy strażacy podejmowali działania w 25 pożarach w obiektach mieszkalnych jednorodzinnych, w tym 13 razy gasili pożary sadzy w kominie. W przypadku dwóch pożarów w których ogień rozprzestrzenił się na dachy i poddasza prawdopodobną przyczyną był pożar sadzy w kominie. Powyższe pokazuje, iż czyszczenie przewodu kominowego nie jest przykrym obowiązkiem tylko konieczną czynnością aby nie doszło do tragedii.

W związku z powyższym apelujemy aby zastosować się do kilku podstawowych zasad:

Zadbaj o sprawność oraz czystość komina, pamiętaj iż będąc właścicielem, użytkownikiem lub zarządcą nieruchomości obowiązują Cię przepisy dotyczące utrzymania przewodu kominowego. Obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
  • raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
  • raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich montując w domu czujnik tlenku węgla oraz czujkę dymu. Pamiętaj aby czujniki spełniały wymagania Polskiej Normy.

Więcej informacji oraz porad w kwestii zagrożeń jakie mogą nas spotkać w okresie zimowym można znaleźć w linkach poniżej.

Opracowanie: mł. kpt. Jan Sobków

Idź do oryginalnego materiału